Navigácia

Politická náuka do škôl patrí, nie však politika

    „Propagáciu politickej strany či hnutia je na školách neprípustná, no politická náuka, prostredníctvom ktorej si žiaci formujú kritické myslenie a učia sa participovať na verejnom živote, by mala byť súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu,“uviedla na dnešnej tlačovej konferencii ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.
     Rezort školstva otvoril tému pôsobenia politických strán a hnutí na školách v súvislosti s množiacimi sa podnetmi zo strany verejnosti, rodičov, ale i medializovaných informácií v poslednom období. Konkrétne sa týkali návštev politikov na školách s cieľom získavania mladých voličov či výziev cez elektronickú žiacku knižku na prejavenie určitého názoru.
     Ministerka školstva zároveň pripomenula, že činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia na pôde školy je už v súčasnosti v zmysle školského zákona zakázaná. Školy si musia dávať pozor a vyhýbať sa akejkoľvek manipulácii detí či podsúvaniu ideológie rozličných strán. Zodpovednosť za dodržiavanie tohto ustanovenia zákona je priamo v kompetencii riaditeľov základných a stredných škôl, ktorí školu riadia a zodpovedajú za úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy, ako aj za dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré súvisia s predmetom činnosti školy.
     Kontrolu v tomto smere vykonáva odbor kontroly ministerstva školstva, ale predovšetkým Štátna školská inšpekcia, ktorá v prípade závažného porušenia zákona môže podať návrh zriaďovateľovi na odvolanie riaditeľa školy.
     Platnú legislatívu chce ministerstvo školstva rozšíriť v podobe zadefinovania priestupkovej zodpovednosť príslušnej osoby, a to v prípade nerešpektovania zákona. Vzhľadom na to, že súčasný zákon je obchádzaný, ministerka Martina Lubyová chce v blízkej dobe prostredníctvom listu upozorniť riaditeľov na povinnosť jeho dodržiavania. Školám chce ministerstvo zároveň adresovať dotazník s otázkou, či a ako boli kontaktované politickými subjektmi. Do kontroly sa môže zapojiť aj široká verejnosť, a to prostredníctvom novozriadenej mailovej schránky politikanaskole@minedu.sk, na ktorú môžu občania posielať svoje podnety.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky