Navigácia

Pohybom k pohode s konceptom Aktívna škola

Web_banner_aktivna-skola

Národný projekt Pohybom k pohode s konceptom Aktívna škola reaguje na alarmujúci nedostatok pohybu u detí na Slovensku a zhoršujúci sa stav ich fyzického aj duševného zdravia.

Nedostatok pohybu u detí sa dnes netýka len fyzického zdravia, ale aj ich duševnej pohody, koncentrácie a schopnosti učiť sa. Motivujeme školy a učiteľov, aby sa pohyb stal prirodzenou súčasťou každého dňa. Najmä tie, kde je pohybová aktivita žiakov dlhodobo nízka. 

Cieľom národného projektu je motivovať základné školy, aby začlenili koncept Aktívna škola do kultúry škôl. Ministerstvo školstva chce zvýšiť pohybovú aktivitu žiakov, zlepšiť ich pohybovú gramotnosť a fyzické i duševné zdravie a wellbeing žiakov. Pohyb by sa mal stať prirodzenou a každodennou súčasťou školského života.

Okrem zlepšenia pohybovej gramotnosti a celkovej fyzickej zdatnosti žiakov má projekt za cieľ vytvoriť nástroje na meranie, vyhodnocovanie a sledovanie pohybového rozvoja detí. Rezort zároveň poskytne učiteľov podporu, ktorá posilní ich kompetencie v oblasti podpory pohybu a práce s rôznorodými skupinami žiakov. A sústredí sa aj na spoluprácu medzi školami, expertmi a zriaďovateľmi.  

Projekt bude realizovaný pomocou systematicky na seba nadväzujúcich a súvisiacich aktivít. Zamerané budú na metodickú podporu a zber údajov z merania a testovania pohybových schopností žiakov základných škôl. Výzva umožní vybraným školám zapojiť do svojho tímu kvalifikovaných trénerov, ktorý budú viesť pohybové aktivity a spolupracovať s pedagógmi spôsobom, ktorý bude prístupný pre všetkých žiakov bez ohľadu na ich výkonnosť.   

Súčasťou projektu je aj vzdelávanie učiteľov telesnej výchovy na tému a priamu realizáciu konceptu Aktívna škola na vybraných školách. Výsledkom budú metodiky a príklady dobrej praxe pre koncept Aktívna škola, ktoré uľahčia zavádzanie pohybu do vyučovania bežných predmetov, prestávok i mimoškolských aktivít.

Aktívna škola nie je len o tom, aby sa deti viac hýbali. Je to snaha o zmenu myslenia – ako sa pozeráme na pohyb, zdravie a pohodu v školách.

Chceme, aby školy boli miestom, kde je pohyb prirodzenou súčasťou každého dňa – nielen na telesnej výchove, ale aj počas vyučovania, prestávok či v školskom klube.

Prvé aktivity na vybraných školách budú spustené už začiatkom nového školského roka. 

• Základné informácie:

◦ Cieľ projektu: Podpora pohybových aktivít a zdravého životného štýlu žiakov na základných školách.

◦ Trvanie projektu: 3 roky.

◦ Financovanie: Spolufinancované z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.

Ciele projektu:

• Podporiť systematické a udržateľné zavádzanie pohybových aktivít do každodenného života základných škôl prostredníctvom konceptu Aktívna škola, ktorý prepája bežné školské prostredie s princípmi zdravého životného štýlu.

◦ Zlepšiť úroveň pohybovej gramotnosti žiakov základných škôl – teda ich schopnosti vykonávať rôzne pohybové činnosti bezpečne, efektívne a s porozumením.

◦ Zabezpečiť odbornú, metodickú a personálnu podporu školám pri vytváraní priaznivého prostredia pre pravidelný pohyb žiakov počas vyučovania aj mimo neho.

◦ Zvýšiť povedomie o význame pohybu pre duševné a fyzické zdravie detí a mládeže – a to medzi žiakmi, učiteľmi, rodičmi i širšou verejnosťou.

◦ Prispieť k transformácii školskej kultúry smerom k aktívnemu, inkluzívnemu a žiacky orientovanému prístupu.

Kľúčové aktivity národného projektu:

• Testovanie pohybových predpokladov a gramotnosti žiakov
– realizácia meraní pohybových schopností na vybraných základných školách podľa jednotnej metodiky; zber údajov o fyzickej zdatnosti žiakov s cieľom identifikovať potreby škôl.

• Zavádzanie konceptu Aktívna škola do praxe
poskytovanie odborného sprievodu školám, ktoré sa rozhodnú rozvíjať aktívne prostredie pre žiakov; práca s tzv. skóre aktívnej školy a jeho pravidelná aktualizácia.
Koncept zahŕňa konkrétne opatrenia ako napríklad ranné rozcvičky, pohybové prestávky, aktívne presuny, využívanie pohybu počas vyučovania (napr. pri matematike či jazykoch), ako aj tvorbu školského prostredia, ktoré prirodzene podporuje každodenný pohyb.

• Pôsobenie odborníkov na pohyb a šport priamo na školách
priama podpora žiakov a učiteľov odborníkmi, ktorí budú realizovať pohybové aktivity, motivovať žiakov k pohybu a pomáhať pri tvorbe aktívneho školského prostredia.

• Tvorba metodických materiálov a vzdelávacích nástrojov
– vývoj praktických príručiek, videí a podporných zdrojov, ktoré školám pomôžu zavádzať princípy aktívnej školy v súlade s kurikulárnou reformou.

• Vzdelávanie pedagogických zamestnancov v koncepte Aktívna škola
organizácia odborného vzdelávania pre učiteľov, ktoré im umožní porozumieť princípom konceptu Aktívna škola a implementovať ho do každodenného života školy.

Ako sa zapojiť do národného projektu?

Ak chcete využiť túto príležitosť a uchádzať sa o zapojenie do projektu, zaregistrujte sa najneskôr do 31. júla 2025 vyplnením nasledujúcich formulárov:

  1. Registračný formulár – základné údaje o škole a výber preferovaných aktivít, online tu: https://forms.office.com/e/R8RLCxYdVF
  2. Samoevaluačný dotazník – Skóre aktívnej školy – zisťuje, v akom stave je vaša škola v oblasti podpory pohybu, online tu: https://forms.office.com/e/HF4xUaWkUq

Oba formuláre sú podmienkou zapojenia sa do projektu.

    3. Súčasťou samoevaluačného nástroja je aj krátky dotazník pre žiakov 2. stupňa, ktorý je pre nás kľúčovým zdrojom údajov. Preto si Vás dovoľujeme požiadať o jeho zaslanie žiakom prostredníctvom EduPage. Dotazník je anonymný a jeho vyplnenie je nevyhnutné pre správne vyhodnotenie a výber škôl  do projektu. Nájdete ho online tu: https://forms.office.com/e/xpvbUxMsW8

Upozornenie:

Kapacity projektu sú obmedzené. Výber škôl prebieha na základe údajov z formulárov a skóre aktívnej školy. MŠVVaM SR zabezpečí ponúkané aktivity podľa svojich možností.

Máte otázky alebo chcete projekt lepšie spoznať? Pozývame vás na dobrovoľné online stretnutie:

• Zodpovedná osoba za projekt:

◦ Soňa Jenčušová

◦ sona.jencusova@minedu.sk 

+421259374762

Celkový rozpočet národného projektu predstavuje 4 697 879 eur a projekt bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu+ v rámci Programu Slovensko, priority 4P2 – Kvalitné a inkluzívne vzdelávanie.

Skočiť na začiatok stránky