Navigácia

Odborníci diskutovali o problémoch v slovenskom školstve a vede v rámci 2. okrúhleho stola

     Predstavitelia profesijných organizácií z oblasti školstva, zástupcovia školských odborov, zriaďovateľov, občianskych združení, ako aj rektori a dekani vysokých škôl, analytici a predstavitelia Slovenskej akadémie vied diskutovali v Bratislave o slovenskom školstve. Okrúhly stôl zvolal minister školstva Juraj Draxler. Ide už o druhé takéto stretnutie, prvé sa uskutočnilo v marci tohto roka.
      "Asi vieme pomenovať ten hlavný problém, ktorým je podfinancovanie časti aj celého školstva, a dúfam, že sa budeme v nasledujúcich týždňoch koordinovať tak, aby sme spoločne sformulovali jasnú politickú garanciu, ktorú od politického prostredia budeme vyžadovať," uviedol v úvodnom slove Draxler. Podľa jeho slov má ísť o garanciu, že bez ohľadu na rozloženie politických síl bude školstvo do nasledujúceho obdobia nielen deklaratívnou, ale skutočnou prioritou vrátane zmien vo financovaní.
      Diskutujúci sa venovali aj témam ako riadenie regionálneho školstva, príprava budúcich učiteľov, systém kontinuálneho vzdelávania, financovaní školstva či systéme prijímacích skúšok a testovania žiakov. V rámci okrúhleho stola venovaného vysokým školám a vede sa diskutovalo o zdrojoch financovania, postavení vysokých škôl či systéme akreditácií.
     Minister Draxler avizuje, že po skončení okrúhleho stola budú pokračovať odborné diskusie, ktoré budú viesť analytici. Tí pripravia koncepčné materiály o tom, ako má slovenské školstvo vyzerať. "Jedna z kľúčových tém, ktoré tu zaznievali, bolo, že slovenskému školstvu chýba stabilita. Politické reprezentácie nie sú dohodnuté na tom, ako má slovenské školstvo vyzerať, a práve to chceme zmeniť aj týmto okrúhlym stolom, aj tými následnými diskusiami," priblížil s tým, že treba koncepčné dokumenty, za ktoré sa postaví dominantná časť školského prostredia ale aj politickej reprezentácie.          
     Na podujatí vystúpili so svojimi príspevkami aj dvaja odborníci zo zahraničia. Konzultant z britskej organizácie Inclusion Expert Daniel Sobel prednášal o skúsenostiach s integráciou detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v Aglicku. Riaditeľ spoločnosti Scio Ondřej Šteffl hovoril o slabinách tradičného modelu vzdelávania a možnostiach, ktoré dnešným žiakom poskytuje svet moderných technológií.

Zdroj: TASR

 

Druhý okrúhly stôl o slovenskom školstve cast 1 by terazmedia


Druhý okrúhly stôl o slovenskom školstve cast 2... by terazmedia


Druhý okrúhly stôl o slovenskom školstve cast 3 by terazmedia

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky