Ministerstvo vyčlenilo vyše 4 milióny eur na monitorovanie kompetencií dospelých, ktoré sú potrebné pre 21. storočie
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vyhlásilo novú výzvu pre národný projekt Monitorovanie a hodnotenie úrovne kľúčových kompetencií dospelých. Celková výška finančných prostriedkov vyčlenených v rámci Programu Slovensko je 4 249 175 eur. Realizátorom projektu je Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.
Cieľom výzvy a predkladaného národného projektu je prispieť k zvýšeniu kvality a efektívnosti celoživotného vzdelávania prepojením a porovnaním už zozbieraných údajov z 1. a 2. cyklu medzinárodného merania PIAAC.
„V budúcich dekádach, aj s nástupom umelej inteligencie, nás čakajú časté zmeny na trhu práce. Oveľa častejšie, než sme doteraz boli zvyknutí. Jedno vzdelanie ukončené maturitou alebo záverečnou skúškou na vysokej škole už stačiť nebude. Len neustálym zvyšovaním kvalifikácie a rekvalifikáciou si môžeme zaručiť konkurencieschopnosť v kvalite pracovnej sily,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Projekt kladie dôraz na objasnenie dôležitých otázok, ako fungujú moderné spoločnosti, ako sa ich inštitúcie a občania dokážu vysporiadať s rýchlymi zmenami, ktoré sa odohrávajú vo svete. Chce identifikovať „rizikové“ skupiny obyvateľov s nízkou úrovňou gramotnosti a zabezpečiť priebežné online sledovanie úrovne kompetencií vybraných dospelých prostredníctvom nástroja „Vzdelanie a zručnosti“ (PIAAC - Programme for the International Assessment of Adult Competencies). Ďalším cieľom výzvy je snaha zabezpečiť vzájomnú kompatibilitu zbieraných údajov za oblasť ďalšieho vzdelávania pre potreby vytvorenia nástroja, mapujúceho ponuku a dopyt v tejto oblasti. Tento projekt prispieva k zvýšeniu kvality a efektívnosti celoživotného vzdelávania prostredníctvom porovnania už zozbieraných údajov z 1. a 2. cyklu medzinárodného merania PIAAC. Získané dáta budú dôležitým podkladom pre nastavovanie ďalších stratégií v oblasti vzdelávacej politiky dospelých ako neoddeliteľnej súčasti získavania kompetencií potrebných pre 21. storočie. Trvanie projektu je naplánované na 46 mesiacov.
„Pre Slovenskú republiku je dôležité zúčastniť sa ďalších cyklov medzinárodného merania kľúčových kompetencií dospelých (PIAAC). Neustále sa meniaci trh práce a silnejúci tlak na flexibilitu a adaptabilitu dospelých jednotlivcov v rámci začlenenia sa do pracovného procesu je potrebné systematicky monitorovať, aby sa zvýšilo uplatnenie ľudí v modernej spoločnosti. Tieto dáta, ako aj výstupy a výsledky z predchádzajúcich medzinárodných meraní PIAAC prispejú k celkovej reflexii systému vzdelávania, čo bude mať pozitívny vplyv na jednotlivcov a ich udržanie si svojej konkurencieschopnosti na trhu práce, ako aj na celkový rozvoj krajiny,“ uviedol generálny riaditeľ Róbert Gálik.
Projekt realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu plus v rámci Programu Slovensko a jeho priority Zručnosti pre lepšiu adaptabilitu a inklúziu (4P3). Projekt sa zameriava na podporu celoživotného vzdelávania, lepšie predvídanie zmien vo vzdelávaní dospelých a nových požiadaviek na zručnosti na základe potrieb trhu práce, uľahčovanie kariérnych zmien a podporu profesijnej mobility.
Facebook Zdieľať