Navigácia

Ministerstvo školstva chce podporovať excelentnosť vo výskume

      Inštitucionálna podpora excelentnosti vo výskume s cieľom lepšieho zapojenia slovenských vedcov do významných medzinárodných projektov, ako aj uskutočnenie priebežnej revízie účasti Slovenska v medzinárodných výskumných organizáciách a návratnosti vynaložených finančných prostriedkov boli hlavnými témami dnešnej tlačovej konferencie ministerky školstva, vedy,  výskumu a športu SR Martiny Lubyovej.
      Slovenská republika má ako členská krajina EÚ možnosť zapájať sa do rôznych európskych a svetových projektov, no pre chýbajúcu inštitucionálnu podporu špičkových vedcov zaznamenávame nízku účasť slovenských výskumných pracovníkov na excelentných výskumných projektoch v rámci programu Horizont 2020 a ďalších grantových schém v rámci EÚ.
      „Uvedomujeme si, že situácia vo vede na Slovensku je dlhodobo neuspokojivá a že máme nízku mieru excelentnosti, nízku mieru zapojenia sa do medzinárodných, najmä európskych projektov a spoluprác. Chceme prijať niektoré cielené opatrenia na to, aby sa táto situácia zlepšila," povedala ministerka.
      V tomto roku sa v rámci Horizontu 2020 pripravuje otvorenie výzvy FETFLAG – FET zameranej na vybudovanie silnej európskej výskumnej komunity v oblasti kvantových technológií, na realizáciu špičkového výskumu v tejto oblasti a transfer jeho výsledkov do hospodárskej praxe tak, aby sa posilnila dlhodobá konkurencieschopnosť EÚ. Ambíciou Slovenskej republiky je zapojiť sa na národnej úrovni do významných európskych riešení v oblasti kvantových technológií a získať dodatočné finančné prostriedky na realizáciu aktivít v danej oblasti z európskych zdrojov.
       Ministerka Martina Lubyová sa preto rozhodla podporovať excelentný výskum a väčší dôraz klásť na zapojenie slovenských výskumníkov do programov Európskej rady pre výskum. Tento krok ocenil aj špičkový vedec profesor Vladimír Bužek z Fyzikálneho ústavu SAV a označil ho za významný, pretože podľa neho rezort školstva prvýkrát verejne deklaroval zámer nasmerovať podporu vedy do excelentných vedeckých pracovísk.
     Prvým konkrétnym výsledkom v tomto rozhodnutí je vytvorenie Národnej platformy pre kvantové technológie, ktorá má zvýšiť šance Slovenska úspešne sa zapojiť do spomínanej výzvy FETFLAG – FET. „Účelom tejto platformy je predovšetkým zlepšiť spoluprácu medzi vedeckými tímami, ktoré sa venujú kvantovým technológiám a pomáhať pri výchove odborníkov v tejto oblasti,“ uviedol profesor Bužek.
      Ďalší príklad vedeckej oblasti, v ktorej dosahujú slovenskí vedci výsledky na medzinárodnej úrovni, predstavil na tlačovej konferencii aj vedec Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV, ktorý sa podieľa na výskumných projektoch v CERN-e. Priblížil hneď dva projekty, s ktorými Fyzikálny ústav SAV uspel v medzinárodnej konkurencii, a tak získal možnosť realizovať experimenty na zariadení CERN-ISOLDE.
      Ministerstvo školstva ročne vynakladá približne 11 mil. eur na členské príspevky a spoluprácu v medzinárodných organizáciách, pričom návratnosť finančných prostriedkov je podľa typu projektov v rozmedzí 40 až 100 percent (napr. členstvo SR v ESA má 80-percentnú návratnosť). S cieľom zvýšiť návratnosť finančných prostriedkov chce ministerka Martina Lubyová priebežne hodnotiť efektivitu vynaložených prostriedkov, a to nielen v podobe financií, ale aj spolupráce a zapojenia mladých špičkových vedcov do projektov medzinárodných organizácií.
      Okrem toho ministerka školstva vedie v súčasnosti rokovania s cieľom preradiť kategóriu vedeckých pracovníkov do tarifných tabuliek pre vysokoškolských pedagógov, čo by znamenalo zvýšenie platov vedcov a výskumných pracovníkov. Zosúladenie sa bude týkať aj postdoktorandov a doktorandov, pričom snahou rezortu školstva bude udržať týchto perspektívnych vedeckých pracovníkov na Slovensku.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky