Navigácia

Materiály tenké ako atóm

     Pozývame Vás do vedeckej kaviarne pod názvom Veda v CENTRE, ktorú v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.
     Vo štvrtok 28. mája 2015 o 17.00 hod. príde do vedeckej kaviarne významný slovenský vedec, kvantový fyzik, jeden z najúspešnejších slovenských fyzikov v zahraničí a svetovo uznávaný odborník na spintroniku, prof. RNDr. Jaroslav Fabián, PhD. z Regensburgskej univerzity v Nemecku.
    
Oblasťou jeho vedeckého záujmu je najprogresívnejšia oblasť fyziky tuhých látok, v rámci ktorej sa venuje teoretickému výskumu nových dvojrozmerných revolučných materiálov a ich potenciálnemu využitiu v elektronike, optike, a spintronike.
     Materiály tenké ako atóm je názov májovej vedeckej kaviarne, ktorej témou budú nové dvojrozmerné materiály s jedinečnými a výnimočnými vlastnosťami s potenciálom vyvolať technologické revolúcie vo viacerých odvetviach. Prof. Fabián nám v prednáške vysvetlí, čo je to dvojrozmerný materiál a ako ho fyzika objavila.
     Predstaví celú škálu dvojrozmerných materiálov, z ktorých niektoré sú kovy, iné polovodiče a ďalšie dokonca supravodiče. Kráľom medzi nimi však jednoznačne ostáva grafén, materiál tvorený len jednou vrstvou atómov uhlíka usporiadaných do šesťuholníkov. Aká je budúcnosť a využitie tohto výnimočného materiálu?
     Najväčší potenciál pre elektroniku majú dvojrozmerné polovodiče, ktoré by mohli raz nahradiť kremík, ako materiál informačnej éry, a vytvoriť tak základy pre novú dvojrozmernú elektroniku s atómovo tenkými diódami, tranzistormi a integrovanými obvodmi.
     Veľké nádeje sa vkladajú aj do dvojrozmerných solárnych článkov, či do ohybných ultratenkých a energeticky nenáročných displejov pre mobilné telefóny a notebooky. To všetko je však len vízia do budúcnosti. Zatiaľ čo dvojrozmerná revolúcia vo fyzike práve prebieha, môžeme len hádať, či a kedy nastane aj následná revolúcia v priemyselnej elektronike alebo optike. Koľko fyzikálnych objavov na tomto výnimočnom materiáli čaká ešte fyzikov na celom svete, kým sa dočká masového využitia v praxi?
     Ak sa chcete dozvedieť viac, v neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Vedecká kaviareň Veda v CENTRE sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky