Európsky týždeň športu v plnom prúde, zapojilo sa bezmála 700 podujatí

 • Dátum: 25.09.2020

Športujme, hýbme sa, so sloganom #BeActive – už šiesty rok po sebe patrí úvod jesene Európskemu týždňu športu. Ten naplno odštartoval vo štvrtok 24. septembra na celom Slovensku. Potrvá do 30. septembra. Projekt Európskej komisie, ktorého koordinátorom je u nás Národné športové centrum, sa snaží vyburcovať obyvateľov k fyzickej aktivite bez ohľadu na vek, pôvod či fyzické schopnosti. Jeho nosné podujatie #BeActive Night bude už tento víkend.

Tradičná #BeActive Night v Bratislave bude opäť pre všetkých a zadarmo – pre nepriaznivú predpoveď počasia sa však presúva pred a do Domu kultúry Ružinov.

Prirodzený pohyb sa vytráca. Negatívny trend sa odzrkadlil na náraste civilizačných ochorení, počet obéznych Európanov alarmujúco stúpa. „Podľa štúdií Eurobarometra až 60 percent Európanov sa vôbec nehýbe. Aspoň raz do týždňa športuje 40 percent obyvateľov starého kontinentu, zo Slovákov je to však iba 28 percent,“ hovorí Jana Škripková, projektová manažérka Európskeho týždňa športu. „Hoci Európsky týždeň športu trvá sedem dní, jeho ambíciou je motivovať verejnosť k pohybovým aktivitám celoročne. Verejnosti sa snažíme predstaviť rôzne druhy športov a pohybových aktivít,“ dodala.

Do tohto medzinárodného podujatia sú na stránke www.tyzdensportu.sk zaregistrované projekty, ktoré organizujú na školách, pracoviskách, ihriskách, parkoch, v športových kluboch či fitnes centrách. Ich organizátori pritom budú dodržiavať všetky hygienické opatrenia. „Aktuálne máme zaregistrovaných 670 podujatí, ktoré podporia Európsky týždeň športu termínovo do 15. októbra. Z toho bude takmer 400 na školách a okolo 230 outdoorových. Z podujatí prevládajú behy, turistika, loptové hry, cyklistika a vodácke akcie. Tento rok si dávame za cieľ vyzdvihnúť, že pohyb zvyšuje nielen našu kondíciu a posilňuje imunitu, ale pozitívne vplýva aj na duševné zdravie,“ priblížila Jana Škripková.

Vyvrcholením Európskeho týždňa športu bude v Bratislave víkendová akcia #BeActive Night. Kvôli nepriaznivej predpovedi počasia sa ju však organizátori rozhodli operatívne preložiť z parku Andreja Hlinku (sobota 26. septembra 2020) pred a do priestorov Domu kultúry Ružinov. Rovnako ako aj jej nedeľňajšie pokračovanie pod názvom #BeActive Village, ktoré malo byť pred Paneurópskou vysokou školou (nedeľa 27. septembra 2020). Aj to bude v priestoroch DK Ružinov. Vstup na podujatie je voľný.

Pre návštevníkov je počas soboty pod taktovkou moderátora Mateja „Sajfu“ Cifru pripravený tanečný workshop súboru Čarovné ostrohy, ukážky bojového umenia kung-fu, kickbox s Tomi Kid Kovácsom či Ninja dráha pre deti. „My divákom predvedieme našu najúspešnejšiu šou Rockom Krokom, v ktorej prezentujeme moderný folklór, a s ktorou sme sa dostali až do Las Vegas. Verím, že Ružinov roztancujeme,“ pozýva Peter Živner, umelecký vedúci súboru Čarovné ostrohy. „Európsky týždeň športu je podľa nás výborná príležitosť na zapojenie sa širokej verejnosti do komunity športujúcich a šanca vyskúšať si aj nové druhy športov a pohybových aktivít. My sme si v nedeľu pripravili ukážky moderného nordic walkingu pre túto ozdravno - pohybovú aktivitu,“ dodala prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking Lucia Okoličányová.

Všetky informácie o Európskom týždni športu nájdete na stránke www.tyzdensportu.sk.

PROGRAM #BEACTIVE NIGHT

Sobota 26.9.2020, miesto: Dom kultúry Ružinov, čas: 15:00 – 21:00

Moderátor: Matej Cifra alias „Sajfa“

 • ČAROVNÉ OSTROHY - TANEČNÝ WORKSHOP 18:30 – 19:30
 • PRETLÁČANIE RUKOU / ARMWRESTLING s majsterkou sveta Luciou Debnárovou
 • NINJA DRÁHA
 • TOMI KID VYBOXUJ SI SVOJ SEN
 • WIFE CARRING
 • KUNG-FU

Nedeľa 27.9.2020, miesto: Dom kultúry Ružinov, čas: 14:00 – 17:00

 • FRISBEE
 • ORIENTAČNÝ LABYRINT
 • NORDIC WALKING
 • NINJA DRÁHA
 • KANOISTICKÝ TRENAŽÉR
 • KRÚŽKOVANIE RUŽINOVA
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku