Eurodesk Slovensko: cudzí jazyk dokážete v zahraničí zvládnuť za tri týždne

  • Dátum: 24.05.2016
     Andrej Holúbek (32) momentálne žije v Nemecku, kde pracuje ako softvérový vývojár. Predtým ako odštartoval svoju kariéru v cudzine, absolvoval výmenné programy a Európsku dobrovoľnícku službu v zahraničí. Práve tieto skúsenosti mu pomohli lepšie sa adaptovať na cudzie prostredie a teraz už nemá problém ísť hocikam.
     Celé sa to začalo výmenným programom Erasmus. Andrej bol najskôr rok v Španielsku, potom ako asistent na Európskej dobrovoľníckej službe a neskôr na niekoľkých mládežníckych výmenách. Každá z týchto skúseností ho výrazne posunula dopredu a naučila vnímať a akceptovať rozdielne kultúry bez toho, aby to bral osobne. Taktiež sa v ňom zlomil strach z neznámeho.
     „Začiatky neboli jednoduché, aj v Nemecku mi trvalo dva roky, kým som sa integroval do miestnej komunity.Mnoho ľudí by to odradilo už na začiatku, že to tak dlho trvá a že ho neberú. Keď však človek vie, že tá kultúra je iná, tak je s tým potom vyrovnanejší a vie, čo ho čaká,“ vysvetľuje Andrej.
     „Európske výmeny mi veľmi pomohli v tom, že som sa do Nemecka nebál ísť. Išiel som tam úplne bez nemčiny a veľa ľudí by to odradilo, ale ja som tak išiel aj študovať do Španielska a tiež som nevedel po španielsky. Zistil som, že jazyk sa dá naučiť za tri týždne tak, že človek je schopný komunikovať, keď je hodený do vody a musí sa učiť. Ten strach je potom oveľa menší a potom sa človek nebojí ísť hocikam, aj do Kambodže,“ uzatvára so smiechom Andrej Holúbek.
     „Od začiatku fungovania poskytla Európska dobrovoľnícka služba viac ako 100 000 mladým dobrovoľníkom príležitosť ísť do zahraničia, získavať skúsenosti v rámci rôznych kultúr, nadväzovať nové priateľstvá a zároveň vykonávať prácu, ktorá prispieva k rozvoju pre nich dôležitých zručností,“ hovorí Veronika Rosputinská z organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.
 
     EURODESK je európska informačná sieť, ktorej úlohou je poskytovať informácie a rady pre mladých ľudí a všetkých tých, ktorí sa mládeži venujú profesionálne. Sumarizuje a sprehľadňuje európske informácie tak, aby boli zrozumiteľnejšie. Všetky informácie sú poskytované bezplatne, na základe telefonickej, písomnej alebo elektronickej žiadosti. Európsky informačný projekt EURODESK zabezpečuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Viac o možnostiach pre mladých ľudí sa dozviete na www.eurodesk.sk.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=9pje6swiQrk&index=16&list=PL5C37F82C0D4B741D
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku