Dva vysokoškolské tímy predstavia svoje startupy investorom v USA
Akceleračný program #PodnikavaGeneracia pozná víťazov. Na finálovom podujatí sa predstavilo desať tímov mladých inovátorov, ktorí 10 týždňov pod vedením mentorov, podnikateľov a odborníkov vylepšovali svoje nápady. Nadobúdali skúsenosti a zručnosti, aby pred porotou dokázali obhájiť svoje podnikateľské nápady.

„Mladí ľudia na Slovensku majú talent, odvahu aj skvelé nápady. Našou úlohou je vytvoriť im také podmienky, aby svoje inovácie dokázali premeniť na úspešné podnikateľské príbehy. Programy ako Podnikavá generácia im dávajú obrovskú príležitosť. Verím, že táto skúsenosť im pomôže rásť a inšpiruje ďalších študentov, aby sa nebáli podnikať a tvoriť budúcnosť Slovenska,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Expertná porota vybrala dva startupy MeltFlex a Upfan, ktoré navštívia prestížnu americkú univerzitu Georgia Institute of Technology v Atlante a predstavia svoje inovačné projekty v technologických firmách v Silicon Valley. Jedným z členov poroty bol aj štátny tajomník ministerstva školstva pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera, ktorý podporuje rozvoj podnikavosti na vysokých školách.
Program #PodnikavaGeneracia je určený vysokoškolským študentom, ktorí majú podnikateľský nápad, chcú osloviť investorov, získať nových zákazníkov a vylepšiť svoje podnikateľské zručnosti. Je organizovaný priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva - Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI).
Účastníci získali bezplatný 10-týždňový akceleračný program, ktorý zahŕňal mentoring od skúsených odborníkov aj online workshopy zamerané na podnikavosť a praktické zručnosti, ktoré viedli úspešní podnikatelia zo startupovej scény.
Víťazné startupy:
MeltFlex – štvorčlenný tím vysokoškolákov z Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave (Matúš Koleják, Heorhi Davydau, Vladyslav Gusiev a Martin Sivák) vyvinul špeciálne robotické rameno na 3D tlač. Systém je schopný tlačiť pod rôznymi uhlami presné a zložité objekty rýchlejšie a s vyššou efektivitou.
Upfan – širší tím reprezentuje štvorica Andrej Nagy a Janka Chovancová (University of Worcester), Jakub Jelínek (FIIT STU) a Lukáš Nemec (Ekonomická univerzita Bratislava) priniesli inovatívnu ticketingovú platformu, ktorá poskytuje organizátorom plnú kontrolu nad predajom vstupeniek na primárnom aj sekundárnom trhu. Aplikácia využíva dynamické QR kódy pre zaistenie pravosti lístkov a elimináciu podvodov. Organizátori môžu nastaviť maximálnu cenu pre sekundárny trh, čo chráni fanúšikov pred predraženými vstupenkami.
Okrem tohto projektu #PodnikavaGeneracia už poznáme aj víťazov pilotného programu EduHack, ktorý je určený vysokoškolákom, ktorí majú podnikateľský nápad, ale nevedia, ako ho rozbehnúť. Workshopy pod vedením mentorov a odborníkov pomáhajú rozvinúť ich podnikateľské zručnosti a premeniť nápady na projekt. Ministerstvo školstva plánuje aj v ďalších rokoch podporovať iniciatívy, ktoré pomáhajú talentovaným študentom realizovať ich podnikateľské vízie.
Facebook Zdieľať