Desegregácia
Pre Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) je desegregácia nielen strategickou prioritou, ale aj nevyhnutným predpokladom k vytvoreniu spravodlivejšieho a inkluzívnejšieho vzdelávacieho systému na Slovensku. Cieľom je, aby boli všetky deti plne začlenené do vzdelávacieho systému, a aby každé dieťa dostalo vzdelávanie v súlade so svojimi individuálnymi vzdelávacími potrebami a bolo plnohodnotne začlenené do spoločnosti.
deseg linky
Pri desegregácii riešime problém, ako začleniť väčšiu skupinu detí/žiakov, ktorá je nejakým spôsobom marginalizovaná, vylúčená alebo sociálne izolovaná. Vytvárame podmienky, aby všetci žiaci mali porovnateľné šance na kvalitné vzdelávanie a mohli sa vďaka nim začleniť na trh práce. Pokrok v tejto oblasti prináša výhody nielen pre marginalizované skupiny, ale aj pre celú spoločnosť. Zvyšujeme tým aj ekonomickú výkonnosť spoločnosti (viac ekonomicky aktívnych ľudí) a zároveň tým posilňujeme sociálnu kohéziu a kultúrnu súdržnosť spoločnosti.
V slovenských podmienkach sa proces desegregácie týka najmä rómskych detí, keďže mnohé z nich žijú v znevýhodnených podmienkach, ktoré zásadne ovplyvňujú ich prístup k vzdelaniu. Ministerstvo sa preto zameriava nielen na odstraňovanie existujúcej segregácie ale aj na riešenie príčin a dôvodov, ktoré k segregačným situáciám vedú. Úlohou MŠVVaM SR je zabezpečiť všetkým právo na plnohodnotné a kvalitné vzdelanie. Cieľom ministerstva školstva v oblasti desegregácie je zabezpečiť, aby deti z marginalizovaných komunít mali rovnaké možnosti plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti.
Hlavné ciele v tejto oblasti sú:
- odstraňovať sociálne vylučovanie a neprípustné oddelené vzdelávanie,
- zabezpečiť prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre všetky deti,
- zvýšiť počet detí, ktoré úspešne ukončia základné vzdelanie,
- podporiť čo najviac detí z rómskych komunít v pokračovaní štúdia na stredných školách,
- motivovať ich k ďalšiemu vzdelávaniu na vysokých školách.
V spolupráci s odborníkmi sa ministerstvo snaží identifikovať a zavádzať efektívne riešenia, ktoré zohľadňujú rôzne vzdelávacie potreby a rešpektujú práva všetkých detí. Desegregácia je komplexný proces, ktorý si vyžaduje dlhodobé úsilie a spoluprácu od nás všetkých – orgánov štátnej a verejnej správy, učiteľov, rodičov, miestnych komunít a širšej verejnosti. Spoločne môžeme dosiahnuť významné zmeny, ktoré môžu pomôcť vytvoriť spravodlivejšie vzdelávacie prostredie pre všetky deti na Slovensku.
Rozmanitosť, rešpekt, tolerancia a rovnaké príležitosti sú hodnoty, ktoré nielen obohacujú našu spoločnosť, ale vytvárajú aj lepšiu budúcnosť pre všetkých. Každý krok, ktorý podnikneme smerom k výraznejšej inklúzii, nás posúva bližšie k lepšej a spravodlivejšej spoločnosti. Spoločne môžeme zabezpečiť, aby mali všetky deti rovnakú šancu na úspech.