Navigácia

Chýba vám mentálna pohoda? Začnite športovať a inšpirujte sa Jánom Volkom!

Pravidelný pohyb odporúčajú ambasádori Európskeho týždňa športu.

Prínosy športu pre mentálne zdravie sa často podceňujú. Poukázať na to, že fyzická aktivita pozitívne vplýva na duševnú pohodu, chce preto Európska komisia počas 6. ročníka Európskeho týždňa športu. Bude sa konať od 23. – 30. septembra 2020 v 42 európskych krajinách a na Slovensku je jeho koordinátorom Národné športové centrum. Aktivity opätovne spája hashtag vystihujúci pohyb #BeActive.

Športovanie má nespočetne veľa výhod z hľadiska fyzického zdravia, od zvyšovania celkovej kondície až po znižovanie telesnej hmotnosti. Odborníci sa zhodujú v tom, že šport podporuje vyvážený životný štýl a pomáha v boji s depresiou, úzkosťami či stresom. Európska komisia Európsky týždeň športu pod vplyvom pandémie korona vírusu, ktorá otriasla celým svetom, práve preto zamerala na fyzické a duševné zdravie. „Po tom, čo na jar všetci povinne sedeli doma a nemali veľký priestor hýbať sa v meste či v prírode, tak sa to teraz zrazu celé spustilo a ľudia športujú možno ešte viac, ako predtým. Možno sme si uvedomili, že zdravie je podmienené aj pohybom. K mentálnej pohode dokáže prispievať aj športová aktivita, šport je jednou z ciest,“ uvažuje Ján Volko, ambasádor Európskeho týždňa športu a úradujúci európsky halový šampión na 60 m. ,,Po športovaní sa cítite lepšie, uvoľňujú sa endorfíny. Ak máš v živote problém, choď si na hodinku zabehať. To vravieval môj otec a úplne s ním súhlasím,“ povedal Ivica Kostelič, ktorý podporuje Európsky týždeň športu v Chorvátsku a je štvornásobným olympijským medailistom v zjazdovom lyžovaní.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí depresiou viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete. Na Slovensku trpí depresiou viac ako 300 000 ľudí a každý rok pribúda takmer 15 000 nových pacientov ako, uvádza štúdia Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave. Ich počet by pritom nemusel tak prudko narastať. ,,Medzi benefity športovania patrí pozitívny vplyv na psychickú stránku osobnosti, zvládanie stresových situácii, lepšia kvalita života. Ľudia s lepšou telesnou kondíciou lepšie zvládajú svoje zamestnania, majú lepšiu imunitu a to je aj významný socioekonomický faktor. Ľudské telo je jednoducho stvorené na to, aby sa hýbalo, vedeli to už antickí Gréci, ktorí túto myšlienku sformovali do kalokagatie ako harmonického ideálu duševnej a fyzickej stránky,“ vysvetľuje Peter Lopata, vedúci diagnostiky Národného športového centra.

Cieľom Európskeho týždňa športu pod patronátom Národného športového centra je každoročne v septembri nabádať ľudí k aktívnemu pohybu nielen počas stanoveného týždňa, ale počas celého roka. Do Európskeho týždňa športu je možné zaregistrovať rôzne športové aktivity, ktoré budú organizované na školách, pracoviskách, ihriskách, parkoch, v športových kluboch a fitnes centrách po celom Slovensku na stránke www.tyzdensportu.sk. Je to príležitosť, aby sa o týchto aktivitách dozvedeli všetci, ktorých láka zdravý životný štýl. Na sociálnych sieťach môžu užívatelia hastagom #BeActive podporiť myšlienku, že šport a pohyb prinášajú radosť a zdravie do života.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky