Navigácia

Z bratislavského FabLabu vyšiel prvý 3D dom

     FabLab Bratislava je experimentálnym priestorom otvoreným pre všetkých, ktorí chcú tvoriť a prenášať svoje výsledky do praxe. Vítaní sú v ňom umelci, architekti dizajnéri, inžinieri, výskumníci, podnikatelia, študenti, zvedaví tvorcovia a ktokoľvek, kto má chuť tvoriť a vyrábať prostredníctvom digitálnych technológií.
     FabLab funguje v budove Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave od novembra 2014. Aj napriek tomuto krátkemu obdobiu sa však má čím pochváliť.
     Reálnu skúsenosť s týmto priestorom má aj Marián Jakubjak, študent stavebného inžinierstva, ktorý si prostredníctvom 3D tlačiarne vytvoril maketu rodinného domu. „Model som potreboval vytlačiť, aby som si overil postupy pri projektovaní a vytvoril si tak akúsi nadstavbu klasického stavebného projektu, s ktorým pracujem,“ konkretizuje Jakubjak.
     O možnosti vytlačiť si maketu domu som sa dozvedel pri vyhľadávaní problematiky 3D tlače na internete. „Oslovila ma kvalita technológií, ktoré toto miesto ponúka, a práve preto som sa rozhodol využiť ich 3D tlačiareň. Po približne dvoch hodinách tlače bola maketa rodinného domu vyrobená,“ dodáva Jakubjak.Pridanou hodnotou, prečo využiť FabLab je i bezplatnosť využitia zariadení či odbornej konzultácie.
     Tento kreatívny priestor s najmodernejšími technológiami navštívilo už viac ako štyristo návštevníkov. „Prostredníctvom 3D tlačiarní, vyrezávacieho plotra či laserového vyrezávača návštevníci FabLabu už „zhmotnili“ mnohé svoje myšlienky a nápady“, hovorí Ing. Jozef Vaško, vedúci Oddelenia FabLab, CVTI SR a dopĺňa, „O prácu na našich technológiách prejavili záujem kreatívni ľudia z rôznych oblastí, grafici a dizajnéri, architekti, odborníci na reklamu, strojári, elektrotechnici. Mnohokrát to boli však aj študenti, ktorí potrebovali pomoc pri realizovaní svojich záverečných prác.“
     Vo FabLabe bývajú i exkurzie žiakov základných a najmä stredných škôl. „Doteraz sme zorganizovali približne dvadsať exkurzií. Ich cieľom je počas približne hodinového výkladu predstaviť jednotlivé zariadenia FabLabu, priblížiť problematiku 3D tlače a ukázať aj praktickú tvorbu na technológiách digitálnej výroby,“ konkretizuje Vaško.
     Paleta produktov a prototypov vyhotovených vo FabLabe je pestrá. Ľudia si tu na 3D tlačiarni vytvorili napríklad ortézu na koleno, vôdzku pre psa, držiak senzorov motora elektromobilu, náhradný diel splachovača WC či maketu stavby rodinného domu. No vytvárali i model schodiska a okna, vyrábali pečiatky. Je dôležité povedať, že pri vytváraní produktov nejde o  sériovú či zákazkovú výrobu. Služby FabLabu sú určené predovšetkým na vytváranie dizajnových návrhov a prototypov.
     Bratislavský FabLab je financovaný a vybudovaný v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku, Fakultou informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a mestom Bratislava v rámci národného projektu Podpora zriadenia a rozvoja Národného podnikateľského centra na Slovensku – I. etapa, ktorý finančne podporil Európsky fond regionálneho rozvoja. Projekt realizujú Centrum vedecko-technických informácií SR ako priamo riadená organizácia ministerstva školstva a Slovak Business Agency, ako partner projektu.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky