» Aktuality » Vďaka KomPraxu menia mladí ľudia svoje okolie k lepšiemu

Vďaka KomPraxu menia mladí ľudia svoje okolie k lepšiemu

01.10.2014
Vďaka KomPraxu menia mladí ľudia svoje okolie k lepšiemu
      BRATISLAVA, 1.októbra 2014: Oprava zanedbaného školského átria v Tvrdošíne, či športový deň pre problémové deti v Ružomberku. Aj to sú príklady úspešných malých projektov, ktoré tento rok zrealizovali mladí ľudia, aby pomohli svojmu okoliu. Od roku 2011 sa môžu mladí na Slovensku zapájať do podobných lokálnych aktivít vďaka národnému projektu KomPrax – Kompetencie pre prax. Jeho cieľom je rozvíjať praktické zručnosti u mladých ľudí, aby boli neskôr lepšie pripravení pre trh práce.
       Na začiatku to bolo len obyčajné, nepoužívané átrium v Spojenej škole v Tvrdošíne. Trojica aktívnych stredoškolákov (Denis Žuffa, Maroš Kristofčák, Denis Ján Záň) sa zapojila do vzdelávania projektu KomPrax a povedala si, že sa pokúsi tento priestor upraviť. Postupne zrealizovali tri malé projekty, vďaka ktorým je dnes ich školské átrium miestom, kde môžu oni a ich spolužiaci aktívne tráviť voľný čas. (obr.1)
       Mladá Ružomberčanka Lea Majzelová zasa zrealizovala športový deň pre problémové deti a deti zo sociálne slabších rodín.  Chcela, aby sa mládež nevenovala len počítačom, ale aby strávili aktívny deň v prírode, zlepšili si komunikáciu a hlavne zažili množstvo zábavy a nových skúsenosti. „Nielen oni sa naučili niečo nové, ale aj ja. Naučila som sa organizovať, lepšie komunikovať a spoznala som zaujímavých ľudí,“ hodnotí  Majzelová. (obr.2)
       Projekt KomPrax – Kompetencie pre prax ponúka mladým ľuďom od 15 do 30 rokov najskôr možnosť absolvovať bezplatné víkendové vzdelávanie, kde sa naučia ako správne komunikovať, ako si premyslieť a pripraviť projekt, či ako pracovať v tíme. Nadobudnuté vedomosti si môžu overiť v praxi realizáciou vlastného malého projektu, na ktorý môžu dostať dotáciu do výšky 200 eur.
      Do vzdelávacích aktivít národného projektu KomPrax je stále možné sa prihlásiť vo všetkých regiónoch Slovenska. Na účasť v projekte nie sú potrebné žiadne predošlé skúsenosti, predpokladom je motivácia pracovať na sebe a chuť meniť svoje okolie k lepšiemu.

Viac informácií nájdete na www.komprax.sk

Kontakt pre médiá - Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:
Martina Slušná, mobil: 0907 403 292; martina.slusna@minedu.sk
 
Kontakt pre médiá - IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže:
Michaela Šuľáková, mobil: 0917 718 811; michaela.sulakova@iuventa.sk

 
Obr. č. 1
Obr. č. 1
Obr. č. 2
Obr. č. 2