» Aktuality » V Bratislave sa udeľovala Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

V Bratislave sa udeľovala Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

03.11.2017
V Bratislave sa udeľovala Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
     Vo štvrtok 2. novembra 2017 sa štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák zúčastnil slávnostnej ceremónie pri príležitosti udelenia Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.
     Táto cena je vzdelávací program pre mladých ľudí vo veku 14 až 24 rokov, ktorého cieľom je dať im šancu rozvíjať svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a uspieť v živote. Pred 61 rokmi ho založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom.  
     V rámci udeľovania cien po prvýkrát pricestoval na Slovensko aj britský princ Edward. Gróf z Wessexu prišiel na pozvanie Národnej kancelárie DofE, ktorá na Slovensku funguje necelé dva roky. Do programu sa zapojilo vyše 1 000 mladých ľudí, 600 dobrovoľníkov a viac ako 150 škôl a organizácií po celom Slovensku. 
     Princ Edward sám program v mladosti absolvoval a je jedným  z ôsmych miliónov ľudí, ktorí sa doň od roku 1956 zapojili. Je držiteľom najnáročnejšej, zlatej ceny, na ktorej sa pracuje minimálne rok a pol. Dnes je členom správnej rady Medzinárodnej nadácie DofE.
     Počas návštevy princ Edward  podporil mladých študentov, ktorí splnili ciele vzdelávacieho programu. Počas šiestich až 18 mesiacov rozvíjali svoj talent, športovali, angažovali sa ako dobrovoľníci a nakoniec zvládli dobrodružnú expedíciu.