» Aktuality » ŠPÚ zorganizoval pre učiteľov exkurzie na podporu rozvíjania prírodovednej gramotnosti detí

ŠPÚ zorganizoval pre učiteľov exkurzie na podporu rozvíjania prírodovednej gramotnosti detí

04.05.2017
ŠPÚ zorganizoval pre učiteľov exkurzie na podporu rozvíjania prírodovednej gramotnosti detí
     Štátny pedagogický ústav v spolupráci s Občianskym združením Ekovýlety zorganizoval pre učiteľov základných a stredných škôl bratislavského, trnavského a nitrianskeho kraja bezplatné exkurzie do rakúskeho národného parku Donau - Auen.
     Exkurzie sú podľa riaditeľa ŠPÚ Ľudovíta Hajduka inšpiráciou pri výbere možností vyučovania geografie, biológie a prírodovedy s dôrazom na podporu rozvíjania prírodovednej gramotnosti detí materských škôl, ale aj žiakov základných a stredných škôl.
     „Exkurzie na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti žiakov sme sa rozhodli iniciovať na základe výsledkov testovania PISA, ktoré odkrylo nedostatky u žiakov základných a stredných škôl. Všetko to, čo sa žiaci učia v prírodovede, geografii, biológii, môžu nájsť práve na tejto exkurzii. Pre nás je dôležité viesť k rozvíjaniu prírodovednej gramotnosti už deti v materských školách, aby sa nebáli objavovať, pýtať sa, zaujímať sa o svet okolo seba,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.
     Zámok Schloss Orth, ktorý je od Bratislavy vzdialený 35 km, ponúka deťom aj žiakom rozprávkový príbeh o vzniku lužného lesa. Na zámockom ostrove môžu deti pozorovať korytnačku močiarnu a život rôznych druhov rýb v podvodnom akváriu, v rakúskom Marcheggu zasa udomácnenú veľkú bocianiu kolóniu, ktorá sa sem každý rok na jar vracia.
     „Naším cieľom je, aby učitelia, keď spoznajú tieto možnosti výučby organizovali v rámci svojich škôl výlety, exkurzie pre deti. Je to o to jednoduchšie, že odborný výklad poskytujú aj slovenskí sprievodcovia v slovenskom jazyku a materiály sú tiež v slovenčine,“ doplnila organizátorka exkurzií Mária Nogová z ŠPÚ. Keďže záujem o exkurzie bol obrovský, organizátori uvažujú o ďalšom termíne, ktorý by učiteľom základných a stredných škôl ponúkli v najbližšom čase.