» Aktuality » ŠPÚ bude spolupracovať na projekte vzdelávania k európskemu občianstvu, identite a spolupatričnosti

ŠPÚ bude spolupracovať na projekte vzdelávania k európskemu občianstvu, identite a spolupatričnosti

28.06.2017
ŠPÚ bude spolupracovať na projekte vzdelávania k európskemu občianstvu, identite a spolupatričnosti
     Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk sa na rokovaní so zástupcami rezortu zahraničných vecí a OZ Edukácia&Internet dohodol na spolupráci ŠPÚ pri príprave a realizácii projektu vzdelávania k európskemu občianstvu.
     „Práve tento rok je to 60 rokov od podpisu Rímskej zmluvy a založenia spoločenstva, ktorým je teraz Európska únia. Je to dostatočne dlhé obdobie na to, aby sme zhodnotili plusy a mínusy spoločného fungovania európskych národov aj preto, že prechádzame zložitým obdobím, v ktorom Európa čelí niekoľkým krízam naraz,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.
     Základom iniciatívy, na ktorej by mali participovať aj ďalšie inštitúcie, bude medzinárodné jazykovo - politické sympózium k obsahu navrhnutej školskej štúdie o Vzdelávaní k európskemu občianstvu. „Vzdelávanie mladých občanov členských štátov EÚ k európskemu občianstvu, identite a pocitu spolupatričnosti k európskemu domu, podobné národnému vzdelávaniu, by malo obsahovať vyučovanie histórie EÚ, vzdelávanie o európskych hodnotách, o európskej kultúre, o hlavných európskych náboženstvách a symboloch, ako je hymna, vlajka, znak a jazyky,“ doplnil riaditeľ ŠPÚ.
     Cieľom organizátorov je navrhnúť v Rade EÚ diskusiu o vzdelávaní a získať tak podporu všetkých národných rezortov školstva na prijatie spoločného vzdelávacieho predmetu, ktorý by mohol byť zavedený do učebných osnov škôl v krajinách EÚ.