Navigácia

Správne rady vysokých škôl v Slovenskej republike

Správna rada verejnej vysokej školy je orgán, ktorý uplatňuje a presadzuje verejný záujem v činnosti verejnej vysokej školy, najmä v súvislosti s využívaním jej majetku a finančných prostriedkov poskytnutých verejnej vysokej škole štátom. Zabezpečuje riadenie a správu školy a podporuje posilňovanie väzby verejnej vysokej školy a spoločnosti v súlade s poslaním vysokej školy.  

Členovia/členky správnych rád verejných vysokých škôl sú významné osobnosti vo vedeckej, umeleckej, a podnikateľskej oblasti, ako aj predstavitelia verejného života. V správnych radách 20 verejných vysokých škôl v Slovenskej republike celkovo pôsobí 184 osobností. 

Každá správna rada verejnej vysokej školy má najmenej 5 členov/členiek, pričom ich počet určuje štatút príslušnej verejnej vysokej školy. Jedného člena/členku správnej rady volia a odvolávajú tajným hlasovaním ostatní členovia/členky príslušnej správnej rady verejnej vysokej školy. Jednu polovicu ostatných členov/členiek správnej rady verejnej vysokej školy volí a odvoláva akademický senát verejnej vysokej školy. Druhú polovicu ostatných členov/členiek správnej rady verejnej vysokej školy vymenúva a odvoláva minister školstva.  

Najzásadnejšie náležitosti spojené so správnymi radami verejných vysokých škôl upravuje zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon zobrazíte kliknutím na tento odkaz). 

Zoznam správnych rád verejných vysokých škôl 

Správne rady verejných vysokých škôl zasadajú najmenej 2-krát ročne. Zasadnutia správnej rady verejnej vysokej školy sú verejné a zvoláva ich predseda/predsedníčka príslušnej správnej rady. Predseda/predsedníčka správnej rady je povinný/povinná zvolať zasadnutie správnej rady do 30 dní v prípade, že o to požiada rektor/rektorka alebo najmenej jedna tretina všetkých členov/členiek správnej rady verejnej vysokej školy.  

Nižšie nájdete zoznam správnych rád verejných vysokých škôl, kliknutím na hypertextové prepojenia nájdete webové stránky správnych rád (môžete na nich nájsť kompletný zoznam členov/členiek správnych rád, štatút správnej rady a zápisy zo zasadnutí správnej rady): 

Správna rada Akadémie umení v Banskej Bystrici  
Správna rada Ekonomickej univerzity v Bratislave  
Správna rada Katolíckej univerzity v Ružomberku  
Správna rada Prešovskej univerzity v Prešove 
Správna rada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre  
Správna rada Slovenskej technickej univerzity v Bratislave 
Správna rada Technickej univerzity v Košiciach  
Správna rada Technickej univerzity vo Zvolene 
Správna rada Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne  
Správna rada Trnavskej univerzity v Trnave  
Správna rada Univerzity J. Selyeho v Komárne 
Správna rada Univerzita Komenského v Bratislave 
Správna rada Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre  
Správna rada Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici  
Správna rada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 
Správna rada Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave 
Správna rada Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach 
Správna rada Vysokej školy múzických umení v Bratislave 
Správna rada Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave 
Správna rada Žilinskej univerzity v Žiline 

Platforma AGORA 

AGORA je platforma členov/členiek správnych rád vysokých škôl pri MŠVVaŠ, za ktorú zodpovedá Odbor vysokoškolského vzdelávania MŠVVaŠ SR. Zámerom platformy je najmä poskytovať členom/členkám správnych rád podporu (najmä metodickú a legislatívnu), vytvoriť priestor pre zdieľanie skúseností a networking, podporiť prehľad MŠVVaŠ SR o dianí v správnych radách vysokých škôl, získavať zo správnych rád podnety a identifikovať prípadné problémy. 

Členovia a členky AGORY majú vytvorený priestor pre vzájomné zdieľanie informácií, príkladov dobrej praxe, informácií o fungovaní jednotlivých správnych rád, kladenie odborných otázok atď. MŠVVaŠ SR prostredníctvom AGORY priebežne informuje o plánovaných a realizovaných zmenách vo vysokom školstve (napr. v oblastí financií, stratégií, legislatívnych zmien,...) a na základe dopytu poskytuje dodatočnú podporu (napr. zodpovedanie kladených otázok, vydávanie usmernení a odporúčaní,...). 

REGISTRÁCIA DO PLATFORMY AGORA 

Pokiaľ sa chcete stať súčasťou AGORY, je potrebná registrácia vyplnením formulára na tomto odkaze (dobrovoľná registrácia je predpokladom pre sprístupnenie spoločnej platformy na MS Teams, vyplnenie registračného formulára zaberie približne 5 minút).  Po zaslaní formulára overíme Vašu registráciu a následne Vám bude sprístupnený online priestor v aplikácii MS Teams vytvorený pre účely aktivít platformy.  

Do platformy AGORA sa môžu registrovať: 

  • Členovia a členky správnych rád verejných vysokých škôl 

  • Členovia a členky správnych rád súkromných vysokých škôl 

  • Tajomníci a tajomníčky správnych rád vysokých škôl 

Poznámka: Podľa zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa na štátne vysoké školy nevzťahujú ustanovenia týkajúce sa správnych rád. Štátne vysoké školy preto nie sú do platformy zahrnuté. 

ČO MÔŽU ČLENOVIA/ČLENKY SPRÁVNYCH RÁD OČAKÁVAŤ OD PLATFORMY AGORA? 

  • V aplikácii MS Teams je pripravený priestor, ktorý je počas roka využívaný pre účely spoločnej komunikácie a spolupráce. Priestor je spravovaný a kanály sú moderované najmä zo strany MŠVVaŠ SR.  Sú v ňom napríklad:  priestor pre online diskusiu, usmernenia a odporúčania MŠVVaŠ SR, databázu často kladených otázok (FAQ), priestor pre kladenie otázok a zadávanie podnetov. 

  • Stretnutia AGORY bude MŠVVaŠ SR realizovať aspoň 1-krát ročne, pričom by mali mať najmä osobnú (príp. hybridnú) formu. Ich zámerom je najmä vytvorenie priestoru pre networking členov/členiek správnych rád a vytvoriť príležitosť pre bližší kontakt. Program jednotlivých stretnutí sa bude líšiť aj na základe adresovaných dopytov a potrieb.  

  • Zber spätnej väzby bude MŠVVaŠ SR realizovať aspoň 1-krát ročne prostredníctvom online dotazníka, spätnú väzbu môžu členovia/členky správnych rád poskytovať aj priebežne (najmä prostredníctvom tímu v MS Teams, prípadne priamou spätnou väzbou či e-mailom). 

Skočiť na začiatok stránky