Navigácia

Slovenská republika bude pokračovať v spolupráci s USA v oblasti vedy a techniky

     Pre Slovensko sa dnes otvárajú nové možnosti spolupráce s USA v oblasti základného a inovačného výskumu, ako aj v oblasti obchodných, vývojových a inovačných činností, a to vďaka predĺženiu platnosti Dohody medzi vládou Slovenskej  republiky a vládou Spojených štátov amerických o vedecko-technickej spolupráci.
    
Slávnostný akt sa uskutočnil dnes 12. júla 2018 na pôde rezortu školstva, keď súhlas s pokračovaním spolupráce potvrdili svojím podpisom ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a J. E. veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Adam Sterling.
     Spoločné aktivity medzi oboma krajinami sa budú uskutočňovať vo forme koordinovaných programov a spoločných výskumných projektov, vedeckých seminárov, konferencií a sympózií, výmeny vedecko-technických informácií či vedeckých a výskumných pracovníkov. Vzájomná spolupráca sa sústredí na riešenie takých otázok, ako je ochrana životného prostredia a biodiverzity, energetika, informačné technológie, vesmír, globálne monitorovanie, ale aj HIV/AIDS a ďalšie zdravotné problémy. Vedci z oboch krajín si budú môcť vymeniť svoje skúsenosti tiež v oblasti vedecko-technického vzdelávania, techniky, pôdohospodárstva, no očakávaná je aj spolupráca v oblasti využiteľnosti prírodných zdrojov, ľudskej výživy, bezpečnosti  potravín či genetiky a genetického inžinierstva.

     Spolupráca medzi SR a USA prebieha aktívne od roku 2005, kedy  bolo ukončené riešenie spoločných 13 projektov, schválených  na 2. zasadnutí Joint Committee (Spoločného slovensko-amerického výboru na realizáciu Dohody medzi vládou SR a vládou USA o vedecko-technickej spolupráci podpísanej v roku 2000). V poradí tretia Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických o vedecko-technickej spolupráci bola podpísaná 8. novembra 2007 vo Washingtone na obdobie desiatich rokov. Dohoda vstúpila do platnosti v roku 2009, pričom jej platnosť vypršala 12. júna 2018. Dnešným podpisom protokolu bude partnerstvo medzi oboma krajinami pokračovať ďalších desať rokov.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky