» Aktuality » Päť slovenských športovcov neprešlo kontrolnými dopingovými testami

Päť slovenských športovcov neprešlo kontrolnými dopingovými testami

29.10.2014
Päť slovenských športovcov neprešlo kontrolnými dopingovými testami
     Cyklista Peter Sagan patrí medzi najviac kontrolovaných športovcov, uviedol v stredu na tlačovej konferencii riaditeľ Antidopingovej agentúry SR (ADA) Miroslav Motyčík. Šéf ADA súčasne informoval o porušení antidopingových pravidiel, ktorého sa v roku 2014 dopustili piati slovenskí športovci.
      "Sú medzi nimi Iveta Kuglerová (fitness, 1 rok), Peter Kasan a Ľubomír Jagnešák (pretláčanie rukou, 15 mesiacov), Michal Csontos (dráhový golf, 2 roky) a Matej Gašaj (atletika-disk, 2 roky). Ďalšie dva prípady porušenia  antidopingových pravidiel sú v riešení," informoval Motyčík.
     Komisári ADA vykonali k 29. októbru tohto roku 503 dopingových kontrol. Z toho 442 súťažných a 61 mimosúťažných. Najviac ich bolo uskutočnených v dostihovom športe (123), nasledujú atletika (67), ľadový hokej (62), futbal (47), cyklistika (26) fitness a kulturistika (20), vzpieranie a rafting (po 16), plávanie (14), lyžovanie (12), rýchlostná kanoistika (11). Náklady na jeden súťažný test sa pohybujú na úrovni 350-400 eur eur, na alkohol 5 eur, na spoločenské drogy 10-15 eur. Na základe kontraktu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR tohtoročný rozpočet ADA naantidopingové testy je 140 tisíc eur.
      V ADA súčasne funguje aktívny a manažérsky systém (ADAMS), ktorým sa získava prehľad o mieste pobytu športovcov pre ich mimo súťažné testovanie. „Ide o športovcov, ktorí sú na nadnárodnej športovej úrovni. Musia oznámiť jednu hodinu, kedy sú denne zastihnuteľní na testovanie," pripomenul Motyčík.
     V roku 2014 bolo v systéme zaradených 401 športovcov z 51 športových zväzov v 71 disciplínach. Z toho ich bolo v národnom registri 367 a v registri medzinárodných športových federácií 34 pretekárov. Po trojnásobnom porušení ohlasovacej povinnosti nasleduje disciplinárne konanie a sankcia zákazu športovej činnosti.
      Od 1. januára 2015 bude aktualizovaný Svetový antidopingový kódex. Zavádza sa nové pravidlo spoluúčasti jednotlivcov a organizácií. Je zakázané združovanie športovcov za účelom porušenia antidopingových pravidiel.  
      Prichádza k nastaveniu strategických výnimiek, v ktorých má športovec právo požiadať o výnimku kedykoľvek a kdekoľvek. Doterajší trest zákazu športovej činnosti na 2 roky sa rozširuje na 4 roky s tým, že je možná jeho modifikácia. Pri doživotnom treste zákazu športovej činnosti športovca sa zavádza aj trest pre sprievod, či personál športovca. Už od 1. septembra, po ZOH v Soči, sa dostali na zoznam zakázaných látok aj plyny argón a xenón.
       Podrobnejšie bude ADA o aktualizovanom Svetovom antidopingovom  kódexe informovať v januári 2015. Všetky novinky v antidopingovej problematike sú zverejnené na stránke www.antidoping.sk. „Spúšťame aj systém zverejňovania informácií formou Spravodaja, stretávame sa so športovými zväzmi, poskytujeme prezentáciu a konzultáciu samotným športovcom a lekárom športových zväzov," dodal Motyčík.

Zdroj: TASR