» Aktuality » Minister Plavčan: Urobím všetko pre to, aby sa platy učiteľov zvýšili aj v roku 2017

Minister Plavčan: Urobím všetko pre to, aby sa platy učiteľov zvýšili aj v roku 2017

03.10.2016
Minister Plavčan: Urobím všetko pre to, aby sa platy učiteľov zvýšili aj v roku 2017
    Ambíciu dohodnúť sa s rezortom financií na zvýšení platov učiteľov aj v roku 2017 dnes opätovne potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Urobil tak na 9. Medzinárodnej odbornej konferencii s názvom Dôstojné pracovné podmienky a spoločenské postavenie zamestnancov školstva v krajinách V4, ktorú organizuje v Bratislave v dňoch 3. a 4. októbra Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Na podujatí, ktoré sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov (5. októbra), sa okrem ministra školstva zúčastnil aj predseda NR SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko a predseda školského výboru NR SR Ľubomír Petrák.
    "S ministerstvom financií komunikujem na dennej báze, výsledky rokovaní by moli byť známe v najbližších dvoch týždňoch," uviedol minister Plavčan. Ten okrem toho prítomných zástupcov odborárov informoval o pripravovanom Národnom programe rozvoja výchovyvzdelávania. Ako uviedol, pripravujú ho experti, ktorí majú dlhoročné skúsenosti z oblasti školstva a mal by presiahnuť horizont súčasnej i tej nasledujúcej vlády.
     Podporu zámeru ministerstva zvýšiť platy pedagógom aj v roku 2017 vyjadril taktiež predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý zablahoželal účastníkom konferencie k ich medzinárodnému sviatku. „Profesia učiteľa má u nás podporu. Robíme maximum, aby sme zlepšili podmienky pedagogických i nepedagogických zamestnancov školstva. Deklarujem, že počas vládnutia súčasnej koalície dôjde k podstatnému navýšeniu miezd učiteľov, ale treba myslieť aj na iné profesie," pripomenul vo svojom vyjadrení predseda NR SR a SNS.
      Následná diskusia sa týkala okrem požiadavky na riešenie odmeňovania nepedagogických pracovníkov aj presunu kompetencií od samospráv a ministerstva vnútra späť pod rezort školstva. „Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo presunúť aj nepedagogických zamestnancov pod Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, je to však zložitá otázka, o ktorej vedieme náročné rokovania so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS),“ reagoval Andrej Danko. Minister Peter Plavčan v tejto súvislosti doplnil, že ministerstvo školstva pripravuje v otázke presunu kompetencií spoločné memorandum so ZMOS-om.