Navigácia

I. Husár: Blahoželám slovenským paralympionikom

Tri zlaté a tri bronzové medaily - to je bilancia Slovenska na tohtoročných Zimných paralympijských hrách v Pekingu, ktoré sa konali od 4. do 13. marca 2022. Našu krajinu reprezentovalo celkovo 32 športovcov v zjazdárskych disciplínach, curlingu a parahokeji. Na paralympijských hrách sme dokopy získali šesť medailí.

ilustračná foto

V čínskom Pekingu sa o zlatý úvod postarala lyžiarka Henrieta Farkašová, ktorá hneď v prvej disciplíne ovládla zjazd zrakovo znevýhodnených žien. Tridsaťpäťročná Rožňavčanka s navádzačom Martinom Motykom zvíťazila s náskokom 2,25 sekundy pred domácou Ču Ta-čching.Henrieta potvrdila výbornú formu tejto zimy, ktorú prezentovala v pretekoch Svetového pohára,“ skonštatoval štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

Henriete Farkašovej sa podarilo získať aj druhú zlatú medailu -  v kombinácii. Tretie zlato získala debutantka tohtoročných ZPH, lyžiarka Alexandra Rexová v super-G. Alexandre sa tiež podarilo vybojovať bronzovú medailu v sobotnom slalome zrakovo znevýhodnených žien, spolu s navádzačkou Evou Trajíčkovou.

O piaty cenný kov sa postaral Miroslav Haraus - v obrovskom slalome medzi zrakovo znevýhodnenými skončil tretí. S navádzačom Marošom Hudíkom mu patrila bronzová priečka aj po prvom kole, v druhom si zisk medaily poistili agresívnou jazdou na hranici rizika. V posledný deň pekinskej paralympiády získal Miroslav Haraus aj druhý bronz.

Slovensku patrí s tromi zlatými medailami a troma bronzovými desiata pozícia medzi zúčastnenými krajinami na ZPH v Pekingu. Dominovali Číňania, ktorí si vybojovali 61 cenných kovov - 18 zlatých, 20 strieborných a 23 bronzových medailí.

Slovensko má zo zimných paralympiád celkovo na konte už 55 medailí (15 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), z toho 51 je z paralympijského lyžovania.