UNESCO a agenda rezortu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR zabezpečuje spoluprácu v rámci agendy UNESCO prostredníctvom svojho priameho zastúpenia v rámci predsedníctva Slovenskej komisie pre UNESCO (SK UNESCO), ako aj prostredníctvom svojich priamo riadených organizácií – zastúpenie v SK UNESCO aj zo strany Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie vrátane predsedania Sekcii pre výchovu vzdelávanie v rámci štruktúry SK UNESCO.
Kľúčovou v rámci UNESCO je Agenda 2030. V septembri 2015 bolo prijatých na 70. VZ OSN 17 vzájomne prepojených základných cieľov udržateľného rozvoja (17 SDGs). Kľúčovým pre UNESCO, ako aj pre rezort školstva je cieľ č. 4 (SDG 4) - Zabezpečiť inkluzívne, spravodlivé a kvalitné vzdelávanie a podporovať celoživotné vzdelávacie príležitosti pre všetkých.
Napĺňanie cieľa SDG 4 stojí v centre záujmu - Unesco aj prostredníctvom Riadiaceho výboru pre cieľ udržateľného rozvoja č. 4 (SDG4 Steering Committee), v ktorom má Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR svoje zastúpenie na expertnej úrovni.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR má svoje expertné zastúpenie aj v rámci siete UNESCO-UNEVOC Network (Sieť medzinárodných centier technického a odborného vzdelávania a školenia) prostredníctvom zástupcu zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania).
V oblasti športu spolupráca s UNESCO vyplýva z Medzinárodného dohovoru proti dopingu v športe (UNESCO), ktorý SR ratifikovala v roku 2007. SR ako zmluvná strana priebežne realizuje opatrenia a aktivity v boji proti dopingu v oblasti športu na národnej úrovni, ktoré jej z tohto multilaterálneho dohovoru vyplývajú. Gestorom tohto dohovoru je MŠVVaM SR a národnou inštitúciou špecializovanou na výkon dopingových kontrol je Antidopingová agentúra SR. Vrcholným orgánom dohovoru je Konferencia strán Medzinárodného dohovoru proti dopingu v športe, ktorej zasadnutia sa uskutočňujú každé dva roky.
Ďalšie súvisiace aktivity
Katedry UNESCO
Na území SR pôsobia zároveň štyri katedry UNESCO – v rámci Programu UNITWIN/Katedry UNESCO, ktorý združuje viac ako 700 vysokých škôl v 116 krajinách sveta:
- UNESCO Katedra výchovy k ľudským právam, Univerzita Komenského v Bratislave;
- UNESCO Katedra pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj, Technická univerzita vo Zvolene;
- UNESCO Katedra bioetiky, Prešovská univerzita v Prešove;
- UNESCO Katedra plurilingválnej a multikultúrnej komunikácie, Univerzity Komenského v Bratislave.
Pridružené školy UNESCO v SR
V súčasnosti je do siete pridružených škôl UNESCO zapojených 22 stredných a základných škôl z celého Slovenska. Celosvetová sieť pridružených škôl UNESCO (ASPnet) združuje viac ako jedenásťtisíc vzdelávacích inštitúcií zo všetkých kútov sveta okolo spoločného cieľa: vychovávať deti k mieru, medzikultúrnemu dialógu, ochrane a zachovaniu kultúrneho a prírodného dedičstva a udržateľnému rozvoju.
Národným koordinátorom je Informačné a dokumentačné stredisko UNESCO (IDS UNESCO) pri Univerzitnej knižnici v Bratislave.
Veda
Slovensko má zároveň svoje členstvo aj v nasledovných výboroch:
Slovenský výbor pre "Medzinárodný hydrologický program" UNESCO (IHP)
Slovenský výbor pre "Medzinárodný geovedný program" UNESCO (IGCP)
Slovenský výbor pre program UNESCO "Riadenie spoločenských zmien" (MOST)
Slovenský výbor pre program "Človek a biosféra" (MAB)
Slovenský výbor pre program "Pamäť sveta" (Memory of the World)
Slovenský výbor pre medzivládny program UNESCO "Informácie pre všetkých" (IFAP)