Stanovisko ministerstva školstva k výhradám Rady vysokých škôl k návrhu nového zákona o vysokých školách
Rada vysokých škôl (RVŠ) je od začiatku členom pracovnej skupiny ministerstva, ktorá sa dlhodobo venuje systémovým zmenám v oblasti vysokého školstva vrátane prípravy nového zákona. Zástupcovia RVŠ sa aktívne zúčastňovali pracovných rokovaní, vrátane stretnutí, na ktorých vystupoval priamo jej predseda. Proces tvorby zákona vnímame ako transparentný – jeho vecný zámer bol predložený na verejné pripomienkovanie, do ktorého sa mohla zapojiť odborná aj široká verejnosť. RVŠ, rovnako ako ďalšie subjekty, mala možnosť predkladať svoje návrhy a podnety.

Zároveň by sme chceli ubezpečiť akademickú obec, že návrh zákona zachováva základné princípy akademickej samosprávy – kompetencie akademických senátov aj správnych rád ostávajú zachované. V niektorých oblastiach dokonca dochádza k posilneniu autonómie vysokých škôl, napríklad pri formách záverečných prác či úprave pracovnoprávnych vzťahov.
V súvislosti s návrhom, aby voľba rektora ostala výlučne v kompetencii akademického senátu, upozorňujeme, že takáto úprava by nebola v súlade s požiadavkami Plánu obnovy a odolnosti SR, čo by mohlo mať finančné dôsledky. Na túto okolnosť sme opakovane upozornili.
Chápeme, že v legislatívnom procese môžu existovať odlišné názory a pohľady. V tejto súvislosti si však dovoľujeme upozorniť, že viaceré návrhy RVŠ idú nad rámec deklarovaného cieľa zjednodušiť právnu úpravu, a v niektorých prípadoch by mohli viesť k zvýšeniu legislatívneho zaťaženia.
Rovnako by sme radi uviedli na pravú mieru, že návrh zákona je plne v súlade s odporúčaniami medzinárodných inštitúcií ako ENQA a EQAR. Obsahuje konkrétne opatrenia na posilnenie nezávislosti SAAVŠ a zapojenie študentov do jej riadenia.
V uplynulých dňoch sme viacero otázok diskutovali aj s predsedníctvom RVŠ. Preto považujeme za mimoriadne nekorektné, že nás členovia predsedníctva počas stretnutia neinformovali ani nenaznačili, že prostredníctvom uznesenia budú požadovať stiahnutie návrhu zákona. Napriek tomu zostávame otvorení ďalšej konštruktívnej diskusii – či už v rámci rozporového konania, alebo na osobitných stretnutiach.
Pozitívne vnímame prístup Študentskej rady vysokých škôl a Slovenskej rektorskej konferencie, ktoré sa k návrhu vyjadrujú vecne a prostredníctvom konkrétnych návrhov na jeho zlepšenie.
Návrh zákona sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Veríme, že výsledná podoba zákona bude odrazom odborného dialógu a spoločnej snahy o zlepšenie vysokoškolského prostredia na Slovensku.
Facebook Zdieľať