Navigácia

Space Fórum 2025: Posilnenie spolupráce vo vesmírnom sektore

Ministerstvo školstva zorganizovalo podujatie Space Fórum, ktorého cieľom bolo posilnenie spolupráce medzi zástupcami desiatich relevantných ministerstiev, Slovenskej akadémie vied, vysokých škôl a súkromného sektora v oblasti vesmírnych aktivít. Vesmír už dávno nie je len vedecko-výskumnou doménou. Aj malej krajine, ako je Slovensko, ponúka množstvo príležitostí.

Fórum privítalo zahraničných hostí, vrátane výkonného riaditeľa Agentúry Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) Rodriga da Costu a vysokej predstaviteľky Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Nathalie Tinjod. Diskusie sa zamerali na zintenzívnenie spolupráce a podporu implementácie Vesmírnej stratégie SR „Vesmír ako motor rastu 2030+“, ktorá bola prijatá v decembri 2024.

„Vesmírny sektor patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce oblasti so širokospektrálnym vplyvom na hospodárstvo a spoločnosť. Vesmír nie sú len rakety a misie na obežnú dráhu – výsledky vesmírneho výskumu, ako napríklad satelitná navigácia, diaľkový prieskum Zeme či telekomunikácie, sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Slovensko má významný potenciál na jeho využitie v prospech diverzifikácie priemyslu a rozvoja technologických inovačných ekosystémov, uviedol štátny tajomník rezortu školstva Ján Hrinko.

Rodrigo da Costa predstavil spoluprácu EUSPA s členskými štátmi EÚ s cieľom zabezpečiť, aby vesmírne technológie prinášali reálnu pridanú hodnotu. „Vesmírne služby EUSPA nachádzajú uplatnenie v širokom spektre oblastí – od poľnohospodárstva a dopravy až po bezpečnosť, pričom poskytujú hmatateľné výhody pre ľudí aj ekonomiky v celej Európe,“ spresnil výkonný riaditeľ EUSPA.

Nathalie Tinjod vyzdvihla aktívnu účasť Slovenska v programoch ESA a efektívne využívanie dostupných nástrojov, ako sú PECS Calls, tréningové príležitosti, BIC a ESERO. „Integrácia vesmírneho výskumu so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu predstavuje inovatívny prístup, ktorý vytvoril platformu pre efektívnu podnikateľskú inkubáciu a uľahčil prepojenie medzi akademickým sektorom a priemyslom,“ konštatovala N. Tinjod.

Súčasťou podujatia bola diskusia štátnych tajomníkov desiatich relevantných rezortov zodpovedných za vesmírnu agendu SR a zástupcov Národného bezpečnostného úradu, ktorú viedol štátny tajomník Ján Hrinko. Za okrúhlym stolom vyjadrili podporu cieľov stratégie vo forme prípravy čiastkových akčných plánov jednotlivých rezortov v rámci úzkej spolupráce, ktorú koordinuje rezort školstva prostredníctvom Vesmírnej kancelárie.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky