SADA otestovala pred ZOH v Pekingu 40 olympionikov
Zložitá pandemická situácia a dlhý boj o olympijské miestenky ovplyvnili aj testovanie športovcov pred Zimnými olympijskými hrami 2022 v Pekingu. Antidopingová agentúra SR (SADA) testovala 40 olympionikov a neudelila žiadnu terapeutickú výnimku.

Testovanie pred ZOH 2022 mierne komplikoval fakt, že OH v Tokiu sa pre pandémiu uskutočnili napokon až minulý rok. Medzi dvoma olympijskými hrami tak vznikla len niekoľkomesačná pauza a intenzívnejšie testovanie sa mohlo začať až po otestovaní „letných“ športovcov. „Naplánovaných bolo viac ako 70 prevažne mimosúťažných odberov. Vykonaných bolo napokon 56, z ktorých bolo 40 vykonaných účastníkom ZOH 2022,“ hovorí Ján Baník, odborný pracovník pre testovanie a vyšetrovanie SADA.
Špecifická situácia prináša aj počas olympijských hier špecifické podmienky. „Individuálni športovci musia aj počas hier naďalej vypĺňať v systéme ADAMS miesto svojho pobytu. V systéme musí byť presne špecifikovaná olympijská dedina, budova, konkrétne poschodie a číslo izby, v ktorej sú ubytovaní. Športovci, ktorí sa zúčastnia na Zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu museli splniť všetky podmienky, ktoré sa týkajú antidopingových pravidiel,“ vysvetľuje Žaneta Csáderová, riaditeľka Antidopingovej agentúry SR.
Športovci museli byť poučení o rizikách a pravidlách
Všetci účastníci Zimných olympijských hier 2022 v Pekingu museli absolvovať aj vzdelávací kurz prostredníctvom ADEL, ktorý vznikol v spolupráci so Svetovou antidopingovou agentúrou. WADA nedávno spustila online vzdelávaciu platformu ADEL s kurzami pre športovcov, podporný personál, lekárov či trénerov. „Keďže sa našim športovcom snažíme čo najviac zjednodušiť prístup k informáciám, pripravili sme slovenskú verziu tohto vzdelávacieho kurzu. V tomto trende plánujeme pokračovať aj naďalej a postupne sprístupňovať viaceré kurzy v slovenskom jazyku,“ hovorí Zuzana Kubová, odborná pracovníčka SADA pre vzdelávanie.
V kurze ADEL pre olympionikov sa športovci dozvedeli dôležité dátumy týkajúce sa olympijských hier, vrátane začiatku testovania. „Rovnako sa dozvedeli, ktoré organizácie majú právomoc testovať športovcov, ako prebieha dopingová kontrola alebo čo je nutné urobiť v prípade, že športovec potrebuje požiadať o terapeutickú výnimku. Na záver ich čakal kvíz, ktorý bolo potrebné absolvovať minimálne na 80 percent,“ dodáva Kubová.
Slovenskí olympionici odlietali do Pekingu maximálne vzdelaní
Okrem spomínaného vzdelávacieho programu pod záštitou WADA absolvovali olympionici aj e-learningový program, ktorý pripravila Antidopingová agentúra SR. Zároveň s 25 individuálnymi športovcami ho absolvoval aj sprievodný personál a celá hokejová reprezentácia.
Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) pritom odporúčala dopingové kontroly hráčov pred ZOH až vo chvíli, keď mali absolvovaní tento vzdelávací program. „V októbri minulého roka sa ho zúčastnilo až 99 hráčov, ktorí potenciálne prichádzali do úvahy, že by mohli hrať na zimných olympijských hrách. Každý mal k dispozícii aj individuálne konzultácie. 45 hokejistov zo širšej nominácie navyše absolvovalo aj druhý vzdelávací kurz ADEL, ktorý je v gescii WADA. Do Pekingu tak odlietali maximálne vzdelaní a poučení o problematike antidopingu,“ vysvetľuje Alexandra Megóová, odborná pracovníčka pre národný register športovcov pre testovanie a ADAMS.
Facebook Zdieľať