Navigácia

Róbert Zsembera: Témy školstva, výskumu a vývoja spájajú krajiny Vyšehradskej skupiny

Témy školstva prepájajú krajiny tohto neformálneho zoskupenia štyroch stredoeurópskych štátov. Jedným z dôkazov je ochota Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska spolupracovať na spoločnej pozícii k 10. rámcovému programu EÚ pre výskum a inovácie. Štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum to uviedol po stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva vedy a vysokého školstva Poľskej republiky.

Bilaterálne rokovanie sa uskutočnilo vo Varšave a bolo posledné zo série stretnutí so štátnymi tajomníkmi okolitých krajín, ktorí majú na starosti oblasť vysokého školstva, výskumu a inovácií. Róbert Zsembera spolu so svojím poľským kolegom Andrzejom Szeptyckim diskutovali aj o mobilitách či bezpečnosti v oblasti vysokého školstva, výskumu a vývoja.

„To, že Poľská republika je atraktívnou destináciou pre slovenských študentov, učiteľov či výskumníkov, dokazuje aj fakt, že pre slovenských účastníkov je Poľsko treťou najčastejšou cieľovou krajinou. V rámci programu Erasmus+ bolo medzi Slovenskom a Poľskom doteraz zrealizovaných spolu oboma smermi viac ako 7-tisíc mobilít,“ uviedol Róbert Zsembera.

Za uplynulý rok sa podarilo nadviazať aktívnu medzinárodnú spoluprácu s Českou a Maďarskou republikou. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spolu s Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy Českej republiky vytvorili zmiešané pracovné skupiny, ktoré sa pravidelne stretávajú. Koncom januára sa Róbert Zsembera a štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a inovácií Maďarskej republiky Veronika Bajusz-Varga, zodpovedná za oblasť vysokých škôl, dohodli na vytvorení zmiešanej slovensko-maďarskej pracovnej skupiny pre vysokoškolskú oblasť. „Tieto iniciatívy jasne ukazujú, že témy školstva, vedy a inovácií nás zbližujú a je tu veľký záujem na nich spolupracovať,“ poznamenal Zsembera.

Veľkou témou v oblasti výskumu je v súčasnosti príprava 10. rámcového programu pre výskum a inovácie. Ide o dôležitý program, ktorý určuje smerovanie financovania výskumu v Európe na najbližšie roky. „Všetky štyri krajiny sa zhodujú, že nastavenie nového programového obdobia musí plne podporovať potenciál výskumníkov a inovátorov zo všetkých európskych krajín s cieľom zvýšenia konkurencieschopnosti. Nemenej dôležité je výraznejšie zapojenie krajín z nášho regiónu do fázy implementácie. Vyšehradská skupina by preto mala byť aktívna už v úvode, keď sa nové programové obdobie pripravuje,“ vysvetlil štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum. Dodal, že tieto myšlienky podporili aj jeho kolegovia zo všetkých štyroch krajín. „Poľská republika bola poslednou zastávkou v rámci týchto diskusií a nesmierne ma teší, že po dnešnom stretnutí môžeme v našich snahách o spoločnú pozíciu k 10. rámcovému programu pokračovať, a to aj za účastí našich výskumných inštitúcií.“

Počas pracovnej návštevy Poľskej republiky absolvuje štátny tajomník aj viaceré stretnutia na najvýznamnejších poľských univerzitách a navštívi aj dôležité historické a kultúrne inštitúcie.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky