Prioritná oblasť 7

Prioritná oblasť 7
Slovenská republika (v zastúpení Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR) a Srbská republika (v zastúpení Univerzity v Belehrade) v súčasnosti zodpovedajú za koordináciu Prioritnej oblasti 7 (PA7) - Rozvoj vedomostnej spoločnosti v krajinách dunajského regiónu.
Všetky aktuálne informácie o našich aktivitách, pripravovaných podujatiach či možnostiach spolupráce sú dostupné na oficiálnej webovej stránke PA7.
Všeobecné informácie o PA7
Ciele vychádzajú z ambiciózneho revidovaného Akčného plánu Dunajskej stratégie, ktorý bol schválený 6. apríla 2020:
-
podporovať vzdelávanie, výskum a IKT v regióne zlepšovaním rámcových podmienok pre budovanie znalostnej spoločnosti,
-
prispievať k zvyšovaniu úrovne a kvality vzájomnej spolupráce v uvedených oblastiach,
-
posilňovať existujúce spolupráce a podporovať vznik nových partnerstiev,
-
posilniť realizáciu Európskeho výskumného priestoru v podunajskej oblasti,
-
prispievať opatreniami zabraňujúcimi tzv. „úniku mozgov“ a
-
pokračovať v implementácii stratégií inteligentnej špecializácie vo všetkých krajinách dunajského regiónu.
Prínosy Dunajskej stratégie (PA7)
-
výrazné zintenzívnenie spolupráce subjektov vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií v dunajskom regióne;
-
zapájanie slovenských subjektov do prípravy medzinárodných projektov (návrhy podané do európskych grantových schém, príprava ďalších);
-
zvýšenie prestíže SR na európskej úrovni ako koordinátora PA7.
Projekt na podporu činnosti koordinátorov PA7
V rámci programu Interreg - Danube Transnational Programme bol podporený projekt na podporu činnosti koordinátorov PA7, ktorý sa implementuje v rokoch 2020-2022. Cieľom projektu je zabezpečiť stabilnú realizáciu PA7 Dunajskej stratégie. Koordinátorom projektu je Centrum vedecko-technických informácií SR a projektovým partnerom je Univerzita v Belehrade.
Dunajský regionálny výskumný a inovačný fond
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVŠ SR) ako jeden z koordinátorov Prioritnej oblasti 7 (Vedomostná spoločnosť) Stratégie EÚ pre dunajskú oblasť (EUSDR) bolo poverené Európskou komisiou organizáciou tendra na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti Dunajského regionálneho výskumného a inovačného fondu (Danube Region Research and Innovation Fund - DRRIF).
Hlavným cieľom štúdie bolo analyzovať možnosti podpory výskumných a inovačných aktivít v dunajskej oblasti. Štúdia taktiež obsahuje informácie o absorpčnej kapacite výskumu a vývoja, možnostiach spolupráce podunajských krajín s existujúcimi grantovými schémami ako aj analýzu možných výskumných priorít v regióne.
Výsledky slúžili ako základ ďalšieho zintenzívnenia spolupráce krajín dunajskej oblasti vo výskume a inováciách.
Štúdiu vypracovala spoločnosť EY Slovensko za podpory MŠVVŠ SR a Pracovnej skupiny pre DRRIF, ktorá bola vytvorená v rámci Riadiacej skupiny Prioritnej oblasti 7 EUSDR.
Vlajkové projekty PA 7
Úlohou koordinátorov PA je okrem iného aj iniciovať medzinárodnú spoluprácu pri príprave medzinárodných projektov, riešenie ktorých by malo prispieť k zlepšeniu kvality života v regióne.
Riadiaci výbor PA7 posudzuje návrhy projektov podporujúcich rozvoj vedomostnej spoločnosti v dunajskom regióne. Vybraným projektom prideľuje označenie „Vlajkový projekt“ a vydáva tzv. odporúčacie listy. Odporúčacie listy by sa mali zohľadňovať tak na národnej úrovni pri projektoch hradených z národných zdrojov alebo zo štrukturálnych fondov EÚ, ako aj pri výzvach v rámci komunitárnych programov EÚ. Doteraz však, napriek pripomienkam zo všetkých PA, nie je známy žiadny mechanizmus, ktorý by uvedené umožňoval.
-
DREAM (Danube River Research and Management)
Témou riešenia projektuje hydrodynamika, morfodynamika, zlepšenie splavnosti a ekologické procesy v rôznych úsekoch toku Dunaja. Projekt v hodnote cca 60 mil. eur koordinuje Universität für Bodenkultur Wien. Partnermi sú aj slovenské subjekty (Ústav krajinnej ekológie SAV a Výskumný ústav vodného hospodárstva). MŠVVaŠ SR rokovalo s MPRV SR, ako riadiacim orgánom pre Program cezhraničnej spolupráce SK – Rakúsko o vytvorení položky rozpočtu, z ktorej by bolo možné financovať ďalšiu časť projektu.
-
INT-VET - Národné centrá pre odborné vzdelávanie – Zavádzanie prvkov duálneho odborného vzdelávania a prípravy v SR
Projekt je zameraný na podporu riešenia vysokej nezamestnanosti mladých ľudí v dunajskej oblasti, v kontraste s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl. Jeho zámerom je prispieť k modernizácii systému odborného vzdelávania na Slovensku a tým poskytnúť stimul aj pre ostatné krajiny dunajského regiónu. Prenos pozitívnych skúseností z Rakúska a Nemecka (Baden Würtemberg) by mal byť prínosom k vytvoreniu kompatibilných systémov vzdelávania v podunajskej oblasti.
V júni 2014 bol podaný návrh projektu v rámci výzvy európskeho programu ERASMUS+ EACEA 13/2014 KA3 – Podpora politických reforiem pod názvom „Národné centrá pre odborné vzdelávanie – zavádzanie prvkov duálneho odborného vzdelávania v Slovenskej republike“, ktorý bol v októbri 2014 aj schválený.
EK poskytuje finančné zdroje vo výške cca 240 000,- EUR na prípravu projektu so zameraním na:
-
podporu reformy vzdelávacieho systému v SR – zavádzanie duálneho vzdelávania
-
vytvorenie kompetenčného centra pre duálne vzdelávanie (Dunajská akadémia)
-
mobilizáciu firiem, najmä MSP pre zavádzanie systému odborného vzdelávania
-
implementáciu výmeny skúseností a prenosu „best practise“ v rámci dunajského regiónu
Projektoví partneri:
-
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR – koordinátor projektu
-
Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV)
-
Ministerstvo financií a hospodárstva Baden Würtemberg, Nemecko
-
Štátna akadémia Esslingen (poskytuje služby pre učiteľov a inštruktorov odborného výcviku z poverenia Ministerstva školstva, mládeže a športu Baden Würtemberg), Nemecko
-
Rakúska hospodárka komora
-
Nemecko- slovenská obchodná a priemyselná komora
-
Štátny inštitút pre odborné vzdelávanie (BIBB), Nemecko
Asociovaní partneri:
-
Spolkové ministerstvo vedy výskumu a hospodárstva, Rakúsko
-
Volkswagen Slovensko
-
Danube – Future – trvalo udržateľný rozvoj mnohojazyčného, mnohonárodnostného a multikultúrneho regiónu.
Zameranie projektu: interdisciplinárny výskum regiónu z hľadiska environmentalistiky, ale aj so zameraním na humanitné a sociálne vedy
Koordinátor: Alpsko-adriatická rektorská konferencia a Konferencia rektorov dunajských krajín
Zúčastnené krajiny: Rakúsko, Srbsko, Taliansko
Štádium implementácie: Návrh projektu je podporovaný poradenstvom financovaným Európskou komisiou prostredníctvom PA 10, momentálne v pokročilom štádiu rozpracovanosti a úvahách o jeho prípadnom pokračovaní.
Možné zdroje financovania: štrukturálne fondy, programy cezhraničnej spolupráce, národné zdroje
-
DANUBIUS
Zameranie projektu: ekológia Dunajskej delty, nadväzuje na projekt Dancers, ktorý sa rieši v rámci RP7
Koordinátor: Rumunsko (Dunajské medzinárodné centrum pre štúdium systémov ústie rieky – more)
Ďalšie zúčastnené krajiny: Rakúsko, Srbsko, Chorvátsko, Nemecko, Maďarsko, Moldavsko, Slovensko
Štádium implementácie : projekt bol podporený v rámci programu Horizont 2020 (výzvy INFRA DEV 2) so začiatkom riešenia v decembri 2016
-
H.I.NO. – Zdravotný dopad nanotechnológií
Zameranie projektu: zdravotný dopad nanotechnológií z hľadiska výrobcov, konzumentov a životného prostredia
Koordinátor: Alpsko-adriatická rektorská konferencia a Konferencia rektorov dunajských krajín
Ďalšie zúčastnené krajiny: Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Nemecko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko (Ústav experimentálnej onkológie SAV)
Štádium implementácie: počiatočné štádium prípravy
Možné zdroje financovania: Horizont Európa, štrukturálne fondy, programy cezhraničnej spolupráce, národné zdroje
Spolupráca s JRC
Spojené výskumné centrum (Joint Research Centre – JRC - https://ec.europa.eu/jrc/) Európskej komisie poskytuje Dunajskej stratégii odbornú podporu vo forme vytvorenia 4 rámcov (nexusov) pre spoluprácu v týchto oblastiach: voda, krajina & pôda, bio-energia, vzduch. JRC taktiež vytvorilo platformu pre vzájomné posúdenie Stratégií výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (RIS3) jednotlivých krajín. Na základe tejto platformy je možné identifikovať spoločné výskumné priority krajín dunajského regiónu. JRC každoročne organizuje konferenciu „Vedecká podpora Dunajskej stratégie“. Prvá takáto konferencia sa konala v máji 2013 v Bratislave, druhá počas 3. výročného fóra Dunajskej stratégie vo Viedni.
Viac o aktivitách PA7:
facebook
instagram
twitter