Poznáme mená víťazov celoštátnej súťaže BARS2022
Celoštátnych súťaží BARS 1 (2021) a BARS 2 (2022) sa zúčastnilo takmer 1,500 žiakov v trojčlenných tímoch stredných škôl z celého Slovenska a ich lektorov, z nich 24 získalo štatút úspešných riešiteľov v roku 2022. Päť najlepších trojíc sa dostalo do finále, ktoré sa uskutočnilo v Kongresovom centre SAV na zámku v Smoleniciach. Víťazmi súťaže sa stali študenti z Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom.

„Musím v mene odbornej poroty povedať, že tento ročník bol najvyrovnanejší a to napriek tomu, že na vypracovanie bol vyčlenený doposiaľ najkratší čas. O vyrovnanosti hovorí aj fakt, že 4. miesto obsadil tím, ktorý pripravil vôbec najkvalitnejší program od roku 1993,“ zdôraznil vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV v.v.i. a dodal, že v živote nebolo rozhodovanie tak ťažké ako tento rok. A to aj kvôli priateľskej atmosfére, ktorá na sústredení vznikla napriek faktu, že sa hralo o tak veľa.
Finalisti a finalistky v Smoleniciach počas štvordňového sústredenia hravou formou absolvovali 12 rôznych testov a ďalších 15 aktivít, ktoré pripravili samotní žiaci. „Finalistov sme v rámci programu zobrali na dve krátke medziodborové exkurzie na hradisko Molpír a do Národnej prírodnej rezervácie Hlboča. Okrem toho žiaci absolvovali aj celodenný výlet na najvyšší vrchol Malých Karpát Záruby, počas ktorého plnili rôzne úlohy,“ doplnil paleobiológ Vršanský, pôsobiaci taktiež na Ústave vied o Zemi SAV, v.v.i.
Najlepšiu prácu si v testoch obhájili gymnazisti z Vrbového, náhradníkmi sa stali žiaci z Piaristického Gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne. Ceny víťazom odovzdal a žiakov motivoval informovaním o najnovších míľnikoch indickej vedy zástupca Veľvyslanectva Indie v Bratislave, generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky MŠVVaŠ SR Robert Ševčík a vedúci projektu Peter Vršanský za SAV.
Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v divokej prírode, navštívia najstaršie lesy pod Himalájami, budú stopovať tigra, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane najvzácnejších lesov Indie a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom v geologickom a paleontologickom výskume Gondwany (v spolupráci aj s Harvardovou a Cambridgeskou Univerzitou). Presný termín expedície bude s víťazmi ako partnermi projektu dohodnutý individuálne, dôraz je však kladený na vytvorenie najväčšieho Národného Parku na svete.
Vedeckú súťaž organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a združením AMBA pod záštitou UNESCO.
Výsledky súťaže BARS2022
1. miesto: Gymnázium Jána Baltazára Magina, Vrbové 89/45
Marek Adamčík
Veronika Mokránová
Adam Petrík
Mgr. Andrea Michálková (lektor)
2. miesto: Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého, Trenčín 88.1/42
Alžbera Margorínová
Ela Remencová
Jakub Šajdík
Mgr. Tatiana Gašková (lektor)
3. miestoA: Gymnázium Martina Hattalu Trstená 78.3/39
Nina Obrtáčová
Peter Bodnár
Matej Žatko
Mgr. Erika Kristofčáková (lektor)
3. miestoB: Gymnázium Golianova68, Nitra 72/28
Simona Kapustníková
Jakub Remeň
Ema Roznárová
Mgr. Katarína Kettmannová (lektor)
3. miestoC: Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého, Trenčín 67.5/18
Adela Reháková
Klára Balajová
Michal Chlebana
Mgr. Tomáš Sluka (lektor)
Čísla znamenajú počet bodov z práce/počet bodov na sústredení
Facebook Zdieľať