Navigácia

Odborníci spájajú sily pre lepšie duševné zdravie detí

Deti a mladí ľudia čelia čoraz zložitejšiemu svetu – poznačenému pandémiou, obavami z vojnových konfliktov, zrýchleným životným štýlom, tlakom na výkon či neustálym porovnávaním sa na sociálnych sieťach. Pribúdajú výzvy, ktoré si vyžadujú včasné a odborné reakcie. Aj o tom je 32. ročník konferencie Dieťa v ohrození, ktorá sa v utorok 13. mája začala v Bratislave. Hlavnou témou dvojdňovej konferencie je „Spoločne za duševné zdravie: prevencia a intervencia“.

Tohtoročná konferencia jasne ukazuje, že podpora duševného zdravia detí nie je úlohou jednotlivca vyžaduje si prepojenie odborníkov, škôl, výskumu aj štátu. Na ministerstve školstva robíme kroky, ktoré majú systémovo podporiť duševné zdravie detí, ale vieme, že výsledky neprídu zo dňa na deň. Práve preto potrebujeme pokračovať v spolupráci s odbornou komunitou, ktorá má know-how a skúsenosti z praxe,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko.

Podujatie organizuje pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR priamo riadená organizácia ministerstva Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), v rámci ktorého predstaví aj výstupy národného projektu Duševné zdravie a prevencia.

„Krehkejšie duševné zdravie žiakov v školách nie je náhodný jav – je to symptóm doby, ktorú musíme ako odborníci vedieť reflektovať a reagovať na ňu. Prevencia už nie je voľba, je to nevyhnutnosť. Na konferencii preto venujeme významný priestor aj praktickým nástrojom, ktoré školám a poradenským zariadeniam reálne pomáhajú,“ uviedla riaditeľka VÚDPaP Alena Kopányiová.

V rámci konferencie sú pre účastníkov pripravené odborné prednášky či zážitkové workshopy. Kľúčovými témami tohto ročníka sú:

  • Systematická a multidisciplinárna spolupráca v starostlivosti o duševné zdravie
  • Podpora psychickej odolnosti odborných zamestnancov: možnosti a výzvy
  • Prevencia a intervencia rizikového správania v školách, v zariadeniach poradenstva a prevencie a špeciálnych výchovných zariadeniach

Súčasťou podujatia je aj panelová diskusia na tému Náročné situácie v školách: Prevencia, riešenia a spolupráca odborníkov. Účastníci sa môžu tešiť aj na workshopy s praktickými ukážkami preventívnych programov, ktoré sú bezplatne dostupné prostredníctvom digitálneho portálu ePoradenstvo. Modul Prevencia aktuálne ponúka deväť preventívnych programov, ktoré sa zameriavajú napríklad na témy bodyimage a sebaponímanie, adaptácia detí v materskej škole, podpora pozitívnej klímy v školách či rozvoj učiteľských zručností.

Prevencia je o každodennej vnímavosti, dôvere a spolupráci, a to v školách, v rodinách, v spoločnosti. Preto sú hlavnými sloganmi konferencie #SilnejšíSPrevenciou a Otvorené oči, otvorené uši.

Program konferencie nájdete TU

Viac o projekte Duševné zdravie a prevencia sa dočítate TU


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky