Navigácia

Nový národný projekt MOHOK: Posilnenie kvality celoživotného vzdelávania na Slovensku

V reakcii na masívny rast požiadaviek trhu práce ohľadom zručností sa na Slovensku realizuje nový národný projekt „Monitorovanie a hodnotenie úrovne kľúčových kompetencií dospelých“ (MOHOK). Projekt sa zameriava na analýzu kognitívnych aj nekognitívnych kompetencií dospelej populácie, vrátane učiteľov.

Celoživotné vzdelávanie sa stáva v procese dynamických premien trhu práce kľúčovým nástrojom na udržiavanie konkurencieschopnosti. Na Slovensku však neexistuje dostatok komplexných štúdií, ktoré by sa podrobne venovali analýze kognitívnych a nekognitívnych zručností, ako aj faktorov, ktoré ovplyvňujú motiváciu dospelých k ďalšiemu vzdelávaniu. Nový projekt MOHOK chce túto medzeru vyplniť a prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania a odborného rastu dospelých a učiteľov.

Celoživotné vzdelávanie je dôležitým predpokladom, aby občania mohli rozvíjať svoje zručnosti a potenciál v meniacej sa dobe. Projekt MOHOK nám poskytne cenné údaje o úrovni kľúčových kompetencií dospelých na Slovensku, ktoré budú slúžiť ako podklad pre strategické rozhodnutia v oblasti vzdelávacej politiky,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Hlavným cieľom projektu je analýza reprezentatívnych údajov, zozbieraných v oboch cykloch medzinárodného výskumu PIAAC (Program for the International Assessment of Adult Competencies, Medzinárodné hodnotenie kompetencií dospelých - najkomplexnejší medzinárodný výskum kompetencií v histórii), ktorý skúma kompetencie dospelých vo veku 16 až 65 rokov. Analýza dát Slovenska poskytne pohľad nielen na úroveň čitateľskej a matematickej gramotnosti a schopnosti riešiť problémy v technicky vyspelom prostredí, ale aj na ďalšie kľúčové zručnosti, ako sú napríklad socio-emocionálne zručnosti, zdravie a povolanie.

Výsledky analýz budú slúžiť ako východisko pre nadväzujúci domáci výskum a následne na tvorbu vzdelávacích politík a stratégií Slovenska, pričom projekt prispeje k rozvoju vzdelávacích programov zameraných na zlepšenie kľúčových kompetencií a zručností dospelých a učiteľov.

Výstupy z projektu MOHOK budú zahŕňať odborné národné správy a štúdie, ktoré poskytnú odporúčania pre zlepšenie celoživotného vzdelávania a rozvoj kompetencií potrebných pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce. Medzi hlavné výstupy patrí aj správa „Kompetencie a zručnosti učiteľov“, každoročné tematické správy z PIAAC a výstupy zozbierané od zamestnávateľov pomocou „Modulu pre zamestnávateľov“ pod gesciou OECD.

MOHOK tiež poskytne cenné informácie a odporúčania pre MŠVVaM SR, aby sa zvýšil podiel dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave, rozšírili sa možnosti uplatnenia sa na trhu práce a znížil sa podiel osôb s nízkou kvalifikáciou.

Projekt MOHOK je v súlade s prioritou Programu Slovensko 2021 - 2027 v oblasti „Zručnosti pre lepšiu adaptabilitu a inklúziu“. Sprostredkovateľským orgánom je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a realizátorom projektu je Centrum vedecko-technických informácií SR.

Projekt je spolufinancovaný z fondov Európskej únie v sume 4 248 991,31 eur a prinesie ďalšie aktivity a nástroje na podporu celoživotného vzdelávania a konkurencieschopnosti dospelých.

LOGO SPOLUFINANCOVANÝ EU_PS_MSVVaM SR_color_png


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky