Mladí ľudia často pri kontakte s dezinformáciami necítia nič. Na sociálnych sieťach veľakrát len bezcieľne „scrolujú“
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie(VÚDPaP) sa už rok a pol aktívne venuje projektu HoDeKoProM. Je to projekt zameraný na skúmanie hoaxov, dezinformácií, konšpirácií a propagandy medzi mladými ľuďmi vo veku od 13 do 25 rokov. Odborníci VÚDPaP v rámci neho realizovali výskumy v podobe online mapovania a skupinových rozhovorov s mladými ľuďmi v školách.

Celkovo sa do nich zapojilo vyše 2000 respondentov a respondentiek z celého Slovenska. Podľa výsledkov majú mladí ľudia často ťažkosti rozlišovať medzi jednotlivými pojmami: hoaxy, dezinformácie, konšpiračné teórie a propaganda. Pojmy medzi sebou navzájom zamieňajú. Z online mapovania vyplynulo, že si primárne vyhľadávajú informácie o témach, ktoré ich zaujímajú a súvisia s ich voľnočasovými aktivitami, zábavou, či s potrebami do školy. Časť z nich uviedlo, že pri kontakte s dezinformáciami necítia nič. Mladí častokrát len bezcieľne „scrolujú“ na sociálnych sieťach, narážajú na veľké množstvo obsahu, ktorý sa ich netýka, preto nie sú do neho emocionálne zainteresovaní. Dáta z online mapovania priniesli zistenie, že 97% respondentov a respondentiek nesúhlasí s tvrdením, že Zem je plochá. 36% mladých ľudí súhlasí s tvrdením, že sa verejnosti zatajujú dôkazy o kontakte s mimozemšťanmi. 58% respondentov a respondentiek často ignoruje dezinformácie v online priestore a nijak na ne nereaguje. Muži častejšie v komentároch vysvetľujú, prečo je informácia nepravdivá a nahlasujú príspevky adminom v porovnaní so ženami a osobami iného rodu.
Výstupom projektu „HoDeKoProM bude Správa s kompletnými výskumnými zisteniami a analýzami dát zo Slovenskej aj Českej republiky. Správa bude zverejnená na konci októbra 2024. Zistenia z výskumu budú prezentované aj na pripravovanej medzinárodnej konferencii „HoDeKoProM – Konferencia o dezinformáciách a mediálnej gramotnosti u mladých ľudí“, ktorá sa uskutoční dňa 11.10.2024 v Bratislave v Hoteli Color (Pri Starom mýte 3095/1).
Súčasťou konferencie budú zaujímavé prednášky a panelová diskusia s odborníkmi a odborníčkami z oblasti mediálnej gramotnosti. Konferenciu otvorí Doc. PaedDr. Vladimíra Čavojová, PhD. z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV prednáškou o dôvodoch podliehania dezinformáciám. O tom, ako fungujú platforma TikTok a mechanizmy šírenia dezinformácií, porozpráva Mgr. Vladimír Šnídl z Denníka N. Mgr. Michal Kaderka z pražského Gymnázia Paměti národa a Karlovej univerzity v Prahe predstaví projekt Akadémia mediálneho vzdelávania. Súčasťou programu sú aj praktické workshopy z dielne organizácií Zvol si info Slovensko a Fakescape Česko.
Konferencia je cielená na odbornú verejnosť zo systému poradenstva a prevencie, mládežnícke organizácie a zamestnancov/-kyne pracujúcich/-e s mládežou vo formálnom i neformálnom prostredí. Kapacity pre účastníkov a účastníčky zo Slovenska sú však už naplnené. Po konferencii zverejní VÚDPaP videozáznamy z prednášok i panelovej diskusie.
Facebook Zdieľať