Mladí geografi, biológovia a dejepisári si overili vedomosti v online olympiáde
Aj napriek dištančnej forme realizácie zaznamenali nižšie kolá všetkých troch olympiád mimoriadny záujem.

Amur, Afélium, Amundsen. To sú príklady správnych odpovedí z už 49. ročníka Geografickej olympiády, ktoré zvyšovali súťažiacim šancu dosiahnuť čo najvyšší počet bodov. Napriek nepriaznivej pandemickej situácii, ktorá nás všetkých sprevádza už takmer rok, bola účasť na školských a okresných kolách Geografickej olympiády veľká. Sme radi, že žiaci a študenti so záujmom o geografiu nestrácajú svoju motiváciu pre tento predmet a množstvo zanietených učiteľov sa im venuje.
Školského kola kategórie Z, ktoré sa uskutočnilo 5. 2. 2021, sa zúčastnilo 2 345 súťažiacich. Do krajského kola postúpilo takmer dvetisíc z nich. Zaujímavosťou školských kôl Geografickej olympiády bolo najmenej správnych odpovedí na otázku o názve grafického vyobrazenia zloženia obyvateľstva podľa veku a pohlavia. „Na túto otázku boli aj najúsmevnejšie odpovede: strom života, zrelosť, vekograf," s úsmevom povedal prof. RNDr. Ladislav Tolmáči, PhD. Správna odpoveď je veková pyramída.
Biológovia si museli potrápiť hlavy s jednou z najznámejších súčastí mnohých odvetví priemyslu, potravinárstva, farmácie a medicíny, ktorými bezpochyby huby sú. Tí, ktorí vedeli, že pre fotosyntézu je nevyhnutná výmena dýchacích plynov cez prieduchy, získali bod a boli bližšie k dosiahnutiu úspechu.
Nakoľko v súčasnosti bojujeme s neviditeľným nepriateľom, museli s ním bojovať aj súťažiaci v online teste. Každé správne označené tvrdenie o vírusoch zvyšovalo ich šancu uspieť. V tohtoročnom 55. ročníku Biologickej olympiády kategórie C si porovnalo sily 522 súťažiacich, z ktorých do krajského kola úspešne postupuje 137 zanietencov biológie.
História a znalosti dávnych udalostí je neodmysliteľnou súčasťou všeobecného rozhľadu človeka. Mladí historici si paradoxne tieto svoje vedomosti preverili novou a modernou online technológiou v okresnom kole, v kategóriách C, D, E, F.
Veľká listina slobôd, bitka pri rieke Lech, prvá križiacka výprava. Súťažiaci museli vedieť, kedy sa udalosti stali a s čím sa spájajú. Hneď nato sa museli rozhodnúť, či sa dvojice známych osobností zo svetových dejín mohli niekedy stretnúť.
Dištančnej formy 13. ročníka Dejepisnej olympiády sa vo všetkých štyroch kategóriách zúčastnilo celkom 2 430 súťažiacich. Postúpiť do krajského kola sa podarilo 457 nadšencom dejepisu.
Iuventa – Slovenský inštitút mládeže, zastrešujúca inštitúcia Odboru predmetových olympiád a postupových súťaží, vytvorila podmienky na to, aby sa všetky tieto súťaže mohli uskutočniť aj v tejto pandemickej situácii počas prísnych opatrení. Teší nás, že sa nám podarilo zabezpečiť realizáciu súťaží online formou, ako aj ponúknuť možnosť výberu spustenia online testu v maďarskej jazykovej mutácii.
Naše veľké poďakovanie patrí členom Slovenskej komisie Geografickej olympiády, Slovenskej komisie Biologickej olympiády a Slovenskej komisie Dejepisnej olympiády, ktorí vytvárali súťažné úlohy a spolupracovali na online realizácii uvedených súťažných kôl. Sme radi, že stále sa nájde veľmi veľa motivovaných žiakov a študentov, ktorí sa rozvíjajú v oblastiach svojho záujmu a množstvo pedagógov, ktorí ich na tejto ceste podporujú.
Facebook Zdieľať