Ministerstvo uzavrelo spoluprácu s umeleckými vysokými školami s cieľom podporiť talent a sprístupniť umenie verejnosti
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR podpísalo memorandá o spolupráci s tromi umeleckými vysokými školami – Vysokou školou múzických umení v Bratislave, Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Akadémiou umení v Banskej Bystrici. Ich cieľom je podporiť talent mladých umelcov a sprístupniť ich tvorbu verejnosti.

„Talent mladých ľudí a ich pedagógov si zaslúži nielen uznanie, ale aj priestor, kde môžu rásť a inšpirovať. Chceme verejnosti ukázať, aké výnimočné osobnosti vyrastajú na slovenských umeleckých vysokých školách,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker po podpise memoránd.
Memorandá majú za cieľ podporiť intelektuálnu a kultúrnu výmenu medzi akademickým prostredím a verejným priestorom, sprostredkovať umeleckú činnosť študentov a pedagógov verejnosti a zároveň umožniť vystavovanie umeleckých diel v priestoroch ministerstva. Zároveň sa počíta s prezentáciou hudobných, divadelných či tanečných vystúpení študentov a pedagógov počas podujatí rezortu.
„Umenie formuje kultúrne povedomie a hodnoty spoločnosti. Aj preto je pre nás dôležité otvárať priestor pre tvorbu, inovácie a kritické myslenie, ktoré práve umenie prináša,“ dodal štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Spolupráca je založená na vzájomnom dialógu a spoločných projektoch, ktoré budú prepájať tradičné a inovatívne prístupy vo vzdelávaní, umení a kultúre.
Rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová vníma iniciatívu ministerstva školstva nielen ako možnosť prezentácie umenia verejnosti, ale aj ako priestor pre podporujúci a rešpektujúci dialóg. „Vnímame to ako uznanie nášho úsilia vzdelávať a vychovávať výnimočných umelcov, ktorí nájdu uplatnenie na slovenskej umeleckej scéne,“ zdôraznila.
„Spolupráca je nevyhnutná pre aktivizáciu dialógu a komunikácie," uviedol Michal Murin, rektor Akadémie umení v Banskej Bystrici. Zdôraznil, že jednotlivé spoločné aktivity v budúcnosti ukážu potenciál verejne komunikovať zaužívané hodnoty, ako aj nové, aktuálne témy. „Memorandum, slúžiace ako ústretový krok alebo podaná ruka je jedným z tých iniciačných gest, ktoré kultúra, umenie, ako aj tvorcovia, umelci a študenti potrebujú v dnešnej dobe vidieť".
„Memorandum vnímam ako dobrú príležitosť predstaviť výber z tvorivej činnosti našich mladých talentov aj pedagogického zboru. Som úprimne rád, že aj touto spoluprácou ministerstvo podporuje hodnotovú tradíciu umeleckých vysokých škôl a ich význam pre rozvoj našej krajiny,“ zhodnotil rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave Martin Šmatlák.
Facebook Zdieľať