J. Hrinko: Inovácie musia posilňovať nielen výskumné centrá, ale aj regióny a malé firmy
Silnejšia Európa potrebuje výskum, ktorý nezostane v laboratóriách. Na dvojdňovom neformálnom zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť (COMPET) v Kodani hovorili zástupcovia členských štátov o tom, ako urýchliť zavádzanie inovácií do praxe a podporiť technologický rozvoj v celej únii. Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko.

Diskusia prvého dňa sa sústredila na spoločné európske úsilie o rozvoj kritických technológií, ako sú kvantové technológie či umelá inteligencia. Slovenská republika podporuje toto spoločné európske úsilie s potrebou oživenia ekonomiky Európskej únie, posilnenia otvorenej strategickej autonómie a podpory digitálnej a priemyselnej transformácie.
Účastníci sa zhodli na potrebe preklenutia medzery medzi výskumom a jeho uvedením na trh, podpore deep tech inovácií a znížení závislosti EÚ od externých dodávateľov. Zároveň zdôraznili potrebu efektívnejšej koordinácie investícií a férovejšieho prístupu k iniciatívam, ako sú IPCEI či európske partnerstvá aj pre menšie krajiny. Štátny tajomník prezentoval prioritné technologické oblasti pre Slovensko, ktorými sú aj kvantové technológie, umelá inteligencia a predovšetkým polovodiče.
„Inovácie musia posilňovať nielen výskumné centrá, ale aj regióny a malé firmy. Kľúčová je koordinácia investícií, rovný prístup k európskym iniciatívam a podpora talentu, odborných zručností a mobility, pretože len kvalifikovaná pracovná sila umožní naplniť inovačné ambície Európskej únie,“ uviedol štátny tajomník Ján Hrinko.
Diskusia sa druhý deň venovala aj financovaniu výskumu a inovácií v ďalšom rozpočtovom období. Dôležitou výzvou ostáva prepojenie výskumných a inovačných činností s priemyslom a trhom. Slovensko podporuje urýchlené zavedenie mechanizmov na komercializáciu výsledkov výskumu, ako aj zjednodušenie prístupu pre malé a stredné podniky (MSP).
Slovensko podporilo vznik Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť, ktorý by mal pokrývať celý inovačný cyklus. Zároveň sa vyslovilo za pokračovanie politiky Widening, ktorá pomáha znižovať rozdiely medzi krajinami a regiónmi v prístupe k výskumným programom.
Slovensko tiež ocenilo záujem EÚ o jednoduchšie pravidlá financovania, nižšiu administratívu a spravodlivejšie hodnotenie projektov – vrátane tzv. slepého hodnotenia, ktoré má prispieť k väčšej objektivite a dôvere v hodnotiaci proces v budúcich programových obdobiach.
Facebook Zdieľať