IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s odborníkmi radí: Ako hovoriť s deťmi a mladými ľuďmi o vojne
Vojnový konflikt na Ukrajine zasiahol celú spoločnosť. Neistotu, strach a obavy však neprežívajú iba dospelí, ale aj deti a mladí ľudia, ktorí potrebujú vysvetlenie, oporu a uistenie, že na svoje obavy a strach nie sú sami. Dôležité je hovoriť. Práve v aktuálnej situácii nemá zmysel tému zamlčiavať, potláčať ju, alebo o nej zámerne nehovoriť a vyhýbať sa jej. Ako s deťmi a mladými ľuďmi hovoriť o vojne?

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s odborníkmi pripravila webinár, ktorý ľudsky, odborne a zrozumiteľne ozrejmil základné princípy komunikácie tejto témy s deťmi a mladými ľuďmi. Zároveň priniesol užitočné tipy a rady nielen pre pracovníkov s mládežou, ale aj pedagógov, vychovávateľov, rodičov a širokú verejnosť.
Online webinárom zorganizovaným v spolupráci s odborníkmi sprevádzal generálny riaditeľ IUVENTY, Peter Lenčo, ktorý vyjadril hlavnú myšlienku stretnutia a to pomôcť a podporiť deti a mladých ľudí, byť im na blízku v tejto neľahkej dobe. Pozvanie do diskusie prijali aj odborníci s mnohoročnými skúsenosťami z oblasti psychológie a sociológie, riešenia krízových životných situácií i zmierňovania konfliktov:
- Zuzana Fialová – sociologička a odborníčka na konflikty, PDCS, o.z.;
- Pavol Zámečník – klinický psychológ a psychoterapeut, PrePsychiku a viceprezident Slovenskej komory psychológov;
- Jana Končelíková - psychologička, Náruč - Pomoc deťom v kríze.
Moderovanou diskusiou boli účastníci oboznámení s tým, čo sa v našej spoločnosti momentálne odohráva, ako odborníci vidia aktuálnu situáciu a s akými problémami sa v tejto súvislosti stretli vo svojej praxi. Odborníci sa podelili aj s radami, ako s deťmi a mladými komunikovať o vojne, ako sa k nim správať, ako si všímať ich správanie a správne ho vyhodnotiť, čo robiť a prípadne, aj akému konaniu sa vyhnúť.
Účastníkov webinára v diskusii najviac zaujímali práve rady a tipy na komunikáciu.
Prečítajte si 5 najdôležitejších rád s ktorými sa podelili odborníci:
- Diskutujme: je dôležité, aby sme s deťmi a mladými ľuďmi v škole, počas záujmových činností vo voľnom čase alebo v rodine diskutovali, poznali ich názory a postoje. Strach a úzkosť sa môžu prejavovať rôzne – utiahnutosťou, potrebou neustále o danej situácii hovoriť, ale aj hnevom a agresívnejším správaním. Je dôležité vytvoriť priestor dôvery, uistiť deti a mladých ľudí, že všetky emócie sú na mieste, pomenovať ich a hľadať akceptovateľný spôsob, ako sa s nimi vyrovnať.
- Buďme najprv sami dostatočne silní a pripravení: rozprávať sa o vojne a aktuálnej situácii bude stáť veľa síl, avšak len ak budeme ako dospelí silní, pripravení a vyrovnaní, môžeme byť kvalitnou oporou deťom a mladým ľuďom. V tejto súvislosti je dôležité myslieť na seba a na regeneráciu svojich fyzických i duševných síl.
- Fungujme ďalej: samotná situácia nie je príjemná pre nikoho. Je však dôležité nevystavovať sa neustále negatívnym informáciám a emóciám. Nie je nutné nasilu sa nútiť do aktivít, avšak pokúsme sa fungovať ako sme zvykli. Zachovajme si pracovnú a životnú rutinu, aktivity a trávme čas s deťmi v škole, alebo mimo nej tak, ako nám bolo príjemné.
- Nechajme deti byť deťmi: neiniciujme diskusiu o vojne. Buďme však otvorení, citliví a načúvajme – ak deti majú potrebu sa o tejto téme rozprávať, vypočujme ich, diskutujme. Ak majú chuť sa hrať, nechajme ich hrať sa. Uistime ich, že dospelí robia všetko preto, aby sa situácia zlepšila a rovnako všetko pre to, aby sa im nič nestalo.
- Vytvorme priestor: vytvorme priestor nielen pre kladenie otázok, ale aj priestor pre prejavenie emócii. Deti a mladí ľudia sa potrebujú pýtať a tiež potrebujú dospelého, ktorému môžu dôverovať. Vytvorme priestor pre nádej, že situáciu spoločne zvládneme. Taktiež môžeme spoločne pouvažovať o tom, ako vieme pomôcť a následne sa do pomoci zapojiť.
Celý záznam z webinára na tému: Ako s deťmi a mladými ľuďmi hovoriť o vojne je dostupný k vzhliadnutiu TU.
Facebook Zdieľať