Európska komisia predstavila návrh nového programu Erasmus+ na roky 2028-2034
Európska komisia zverejnila návrh nariadenia, ktorým do programu Erasmus+ začlení aj program Európsky zbor solidarity. Nový program Erasmus+ bude kľúčovým nástrojom Európskej únie v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Cieľom je priniesť jednoduchší, prehľadnejší a inkluzívny prístup k príležitostiam formálneho a neformálneho vzdelávania a rozvoja ľudského potenciálu. Predbežný rozpočet nového Erasmus+ je 40,8 miliardy eur.

„Návrh programu Erasmus+ potvrdzuje, že Európska únia vníma vzdelávanie ako strategickú investíciu do budúcnosti. Oceňujem dôraz na inklúziu, získavanie európskych skúseností, mobilitu aj zjednodušenie prístupu pre všetkých – od jednotlivcov po organizácie. Slovensko sa bude aktívne zapájať do formovania finálnej podoby programu tak, aby čo najviac zodpovedal potrebám našich študentov, učiteľov, pracovníkov s mládežou, dobrovoľníkov a ostatných profesionálov v oblasti vzdelávania,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.
Navrhovaná štruktúra programu Erasmus+ stojí na dvoch pilieroch. Prvým sú vzdelávacie príležitosti pre všetkých – podpora mobility v oblasti školského, odborného a vysokoškolského vzdelávania, vzdelávania dospelých, v oblasti mobility mladých a pracovníkov s mládežou, ako aj mobility v oblasti športu. Novinkou bude aj podpora mobility amatérskych športovcov a štipendiá Erasmus+ v strategických oblastiach vzdelávania. Druhým pilierom je budovanie kapacít a spolupráca – rozvoj partnerstiev medzi školami, univerzitami a inými vzdelávacími organizáciami, podpora inovácií a spoločného rozvíjania politík EÚ. Cieľom je tiež posilniť excelentnosť vo vzdelávaní a odbornej príprave a dosiahnuť zámery iniciatívy Únia zručností.
Nový Erasmus+ má prispieť k budovaniu odolnej, konkurencieschopnej a súdržnej Európy. Dôraz sa kladie na celoživotné vzdelávanie, rozvoj zručností, podporu rovnosti príležitostí, solidarity a demokratickej participácie. Komisia zároveň plánuje zjednodušiť administratívne procesy – najmä pre menšie organizácie a nových žiadateľov. Cieľom je zachovať inkluzívny prístup pri realizácii všetkých aktivít.
Program sa bude vykonávať aj naďalej kombináciou priameho a nepriameho riadenia. Na Slovensku ho bude koordinovať Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v spolupráci s národnými agentúrami Erasmus+.
Facebook Zdieľať