EÚ a šport
Prijatím Lisabonskej zmluvy došlo k zmenám v súvislosti s rozšírením právomocí EÚ o novú kompetenciu, týkajúcu sa oblasti športu. Šport sa tak stal formálnou politikou EÚ s iniciatívnou a implementačnou funkciou Európskej komisie a schvaľovacou kompetenciou Rady EÚ v tejto oblasti. Nové ustanovenia Lisabonskej zmluvy zároveň vytvárajú aj nové možnosti strategickej, koncepčnej, ale aj finančnej podpory športu na úrovni EÚ.
V januári 2010 bola v súvislosti s novovytvorenou formálnou kompetenciou Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, a kultúru týkajúcej sa športu vytvorená osobitná pracovná skupina pre šport: pracovná skupina Rady EÚ pre šport (Working Party on Sport). Následne bola v septembri 2010 schválená aj zmena názvu rady na Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Zasadnutia pracovnej skupiny vždy predchádzajú zasadnutiu rady. Pracovná skupina Rady EÚ pre šport sa podieľa na príprave zásadných dokumentov o spoločnej politike športu EÚ, o ktorých sa následne rokuje na zasadnutí Rady pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport (ďalej len „Rada EÚ“), v časti programu venovanému oblasti športu.
Radu EÚ tvoria ministri zodpovední za oblasť športu členských štátov EÚ. Spolu s Európskym parlamentom má Rada EÚ zásadné rozhodovacie kompetencie, najmä v schvaľovaní spoločných priorít, strategických cieľov, ale aj rozpočtu na rozvoj športu v rámci EÚ.