Grantová schéma na podporu ranej starostlivosti a intervencie
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „ministerstvo“) vyhlasuje „Grantovú schému na podporu poskytovania ranej starostlivosti a ranej intervencie deťom vo veku 0-6 rokov, najmä z prostredia marginalizovaných rómskych komunít a z prostredia generačnej chudoby“ (ďalej len „grantová schéma“) na základe plnenia Plánu obnovy a odolnosti SR, Komponentu 6: Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania na všetkých stupňoch. Hlavným cieľom komponentu je znížiť podiel žiakov, ktorí nedosahujú ani základnú úroveň zručností, znížiť socioekonomický vplyv na vzdelávacie výsledky žiakov a podporiť rovnosť príležitostí vo vzdelávaní. Medzi ďalšie ciele patrí zvýšenie podielu detí v predškolskom veku, ktoré sa zúčastňujú na predprimárnom vzdelávaní, zníženie miery predčasného ukončovania školskej dochádzky so špeciálnym zameraním na zdravotne a sociálne znevýhodnené deti, prispôsobenie vzdelávania individuálnym potrebám každého dieťaťa a zníženie miery preraďovania znevýhodnených detí z hlavného vzdelávacieho prúdu do špeciálneho školstva. Komponent je taktiež v súlade so Stratégiou rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 (prioritná oblasť „Vzdelávanie“). Globálnym cieľom tejto stratégie je zabezpečiť rovný prístup Rómov ku kvalitnému vzdelávaniu v hlavnom vzdelávacom prúde od narodenia po uplatnenie na trhu práce, s dôrazom na uplatňovanie desegregačných a inkluzívnych opatrení v edukačnom procese vo všetkých stupňoch vzdelávania.
Cieľom grantovej schémy je podpora služieb a aktivít ranej starostlivosti v marginalizovaných rómskych komunitách (ďalej len „MRK“) a v prostredí viacgeneračnej chudoby zapojením asistentov ranej starostlivosti, ktorí by prácou s rodinami v domácom prostredí pomáhali prekonávať existujúce bariéry, rozvíjali kognitívne a motorické zručnosti detí, pripravovali ich na vstup do formálneho predprimárneho vzdelávania a robili osvetu o jeho prínosoch medzi rodičmi. Dôraz bude kladený na zapojenie osôb priamo z komunity ovládajúcich jej jazyk a miestne podmienky, ktoré absolvujú kvalitné školenie a mentoring. Podpora služieb ranej starostlivosti zároveň posilní rovnosť žien a mužov v MRK, a to rozvojom čitateľskej gramotnosti a rodičovských zručností matiek, ktorým sa tým zvýši sebavedomie a odhodlanie uplatniť sa na trhu práce po rodičovskej dovolenke. Indikatívna výška prostriedkov mechanizmu určených na grantovú schému je 6 263 520 EUR na roky 2023-2026.
V rámci grantovej schémy ministerstvo vyhlasuje výzvu pre mimovládne a iné organizácie s názvom „Podpora poskytovania ranej starostlivosti a ranej intervencie deťom vo veku 0 až 6 rokov z prostredia marginalizovaných rómskych komunít a z prostredia generačnej chudoby“ (ďalej len „výzva“) v Informačnom a monitorovacom systéme Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (ďalej len „ISPO“): https://ispo.planobnovy.sk/app/vyzvy . Výzva je otvorená od 17. júla do 25. augusta 2023. Cieľom výzvy je napomôcť zaškoľovaniu detí z týchto komunít do materských škôl a tým prispieť k plneniu Reformy 1 Komponentu 6 Plánu obnovy a odolnosti SR. Oprávnenými aktivitami v rámci výzvy sú programy vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve pre deti z MRK a prostredia viacgeneračnej chudoby vo veku 0 – 6 rokov, avšak primárne vo veku 0 – 3 rokov a s tým súvisiacim rozvojom rodičovských zručností a spôsobilostí.
Žiadosti k výzve sa predkladajú prostredníctvom elektronického formulára na stránke výzvy v ISPO kliknutím na tlačidlo „Vytvoriť žiadosť k výzve“. Registrácia do systému ISPO je povinná, až následne je možné podať žiadosť. Na webovej stránke https://ispo.planobnovy.sk/app/podpora nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky a kontakt na Centrum podpory Informačného systému plánu obnovy ISPO, ktoré zabezpečuje komplexnú systémovú a technickú podporu pre užívateľov. Pomocné informácie k podaniu žiadosti o prostriedky mechanizmu k tejto výzve sú uvedené v Manuáli výzvy, ktorý je priložený na tejto web-stránke a na webovej stránke výzvy v systéme ISPO spolu s ostatnými podpornými dokumentmi k podaniu žiadosti. V prípade doplňujúcich otázok môžu žiadatelia o prostriedky mechanizmu získať informácie od vykonávateľa elektronicky cez e-mailovú adresu ranastarostlivost@minedu.sk. Počas obdobia predkladania žiadostí MŠVVaŠ SR spracuje najčastejšie kladené otázky, ktoré zverejní v dokumente „Často kladené otázky/FAQ“. Dokument bude nahraný a aktualizovaný postupne na tejto webovej stránke.