Športové štatistiky
Na základe pracovného plánu EÚ pre šport 2011-2014, Rada EÚ rozhodla ustanoviť šesť expertných skupín. Jednou z nich je aj expertná skupina EÚ „Športové štatistiky“, ktorá nadviazala na prácu bývalej neformálnej pracovnej skupiny „Šport a ekonomika“. Bývalá pracovná skupina EÚ „Šport a ekonomika“ vznikla v roku 2006 a vytvorila štatistickú definíciu športu tzv. „Vilniuskú definíciu športu“.
Pracovný program pre šport EÚ identifikoval ekonomické aspekty športu, konkrétne vytváranie politík (stratégií a postupov) založených na relevantných poznatkoch a dôkazoch ako jednu z prioritných tém pre spoluprácu v športe na úrovni EÚ.
Tvorcovia stratégií a politík, športoví experti a ostatní športoví partneri žiadali Európsku komisiu podporiť tvorbu poznatkov v športe vrátane spoľahlivých informácií a porovnateľných dát.
Jednou z úloh je vypracovať metodiku zberu dát k zmeraniu ekonomických prínosu v športovom sektore na úrovni EÚ v zhode s Vilniuskou definíciou.
Ďalšou z úloh je zistiť realizovateľnosť vytvorenia monitorovacej funkcie športu na úrovni EÚ určenej k analýze trendov, zberu dát, interpretácii štatistík, podpore výskumu, realizácii prieskumov a štúdií a k podpore výmeny informácií.
Európska komisia podporila prácu na tzv. športových satelitných účtoch a spustila štúdiu na zistenie prínosu športu vzhľadom na strategické ciele EÚ v zmysle rastu a vytvárania pracovných miest. Európska komisia pokladá za dôležité pokračovať na tvorbe športových satelitných účtov a zapájať členské štáty EÚ, ktoré by si mali vytvoriť satelitné účty pre šport.
Štyri členské štáty - Rakúsko, Cyprus, Poľsko a Veľká Británia zatiaľ dokončili svoje športové satelitné účty, pokiaľ niektoré členské štáty – Nemecko, Maďarsko, Holandsko tak plánujú urobiť v ďalších rokoch.
Štúdia prínosu športu k ekonomickému rastu a zamestnanosti v rámci EÚ bude slúžiť k zisteniu makroekonomickej dôležitosti športového sektora v EÚ, konkrétne rastu a potenciálu zamestnanosti. Jedným zo špecifických cieľov štúdie je vyvinúť metodologickú koncepciu, ktorá bude brať do úvahy ekonomický dopad športu na národnej úrovni (členské štáty EÚ) ako aj na úrovni EÚ.
Cieľom expertnej skupiny je podporiť tvorbu národných športových satelitných účtov v jednotlivých členských štátoch EÚ.
Slovenská republika má záujem participovať v expertnej skupine športových štatistík, aby sa mohla vyhodnotiť efektívnosť vložených prostriedkov do športu vzhľadom na ekonomický rast a zamestnanosť, rovnako ako získať výsledky zo štúdie možnej budúcej monitorovacej funkcie športu, ktorá sa zameriava na tri hlavné oblasti športu: šport a zdravie, sociálne aspekty športu a ekonomická dimenzia športu.
V expertnej skupine je prítomných šestnásť členských štátov EÚ (Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Nemecko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Maďarsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Veľká Británia). Osem členských štátov plus Slovensko má zástupcov v expertnej skupine, nie je však jasné v akej fáze sú pri príprave športového satelitného účtu.
Zástupcovia Slovenskej republiky už nadviazali spoluprácu so zástupcami Rakúska a boli prediskutované rôzne prístupy k tvorbe satelitných účtov a ich porovnávanie s ostatnými účtami členských štátov EÚ.
Odporúčané závery zo stretnutia so zástupcami Rakúska sú nadviazať spoluprácu so všetkými relevantnými organizáciami ohľadom zberu dát ako napríklad: Štatistický úrad Slovenskej republiky, Ústav informácií a prognóz školstva, Ministerstvo financií Slovenskej republiky – stávkovanie, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Slovenská asociácia novinárov, Slovenský syndikát novinárov, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky – bezpečnosť na športových podujatiach.
Slovenská republika má záujem do budúcnosti vytvoriť športový satelitný účet z dôvodu vyhodnotenia efektívnosti vložených prostriedkov do športu vzhľadom na ekonomický rast a zamestnanosť na území Slovenskej republiky.
Druhé stretnutie expertnej skupiny športové štatistiky prinieslo:
- pracovnú verziu štúdie na zistenie prínosu športu vzhľadom na strategické ciele EÚ v zmysle rastu a vytvárania pracovných miest
- pracovnú verziu metodiky zberu dát k zmeraniu ekonomických prínosu v športovom sektore
- dotazník k realizovateľnosti vytvorenia monitorovacej funkcie športu na úrovni EÚ určenej k analýze trendov, zberu dát, interpretácii štatistík, podpore výskumu, realizácii prieskumov a štúdií a k podpore výmeny informácií
Zástupcovia Cypru (Štatistického úradu a ministerstva) vyzdvihli dôležitosť predostrieť tému tvorby športových satelitných účtov v členských krajinách EÚ ako tému budúceho predsedníctva EÚ a požiadali Európsku komisiu a zástupcu dánskeho predsedníctva o zaradenie do programu jedného z posledných troch zasadnutí Pracovnej skupiny pre šport. Odôvodnili to tým, že ak je európsky záujem Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Rady EÚ zistiť ekonomické aspekty športu založené na relevantných poznatkoch, treba to prezentovať aj na úrovni ministrov členských štátov EÚ zodpovedných pre šport.