Z malého projektu veľká vec

  • Dátum: 05.09.2019

Letné prázdniny mnoho mladých ľudí využilo na cestovanie, brigády alebo sladké ničnerobenie a oddych. V obci Kalinovo v okrese Poltár sa našli mladí študenti, ktorí svoj voľný čas počas prázdnin venovali obdivuhodnej aktivite - revitalizácii prameňa Stella, o ktorom našli prvú písomnú zmienku už z roku 1783.

Prameň sa nachádza medzi obcami Kalinovo a Veľká Ves a dlhé roky ho využívajú miestni ľudia, obyvatelia Lučenca či širokého okolia. Časom začal chátrať a nevábne vyzerajúce okolie brzdilo aj rozvoj cykloturistiky.
 

Mladí Kalinovčania sa zapojili do programu Projekt je zmena, ktorý je jedným z akreditovaných programov organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Mladý tím za výdatnej spolupráce so svojimi rodičmi a starostom Kalinova dokázali za pár týždňov z chátrajúceho prameňa a jeho nelichotivo vyzerajúceho okolia vytvoriť miesto hodné svojej histórie a úžitku. Veď v roku 1908 bol vo výskumnom ústave v Budapešti realizovaný chemický rozbor vody a do roku 1939 ňou v jednolitrových patentných fľašiach zásobovali južné Slovensko.

Dnes prameň Stella láka ľudí nielen sviežou minerálnou vodou, je aj príťažlivým miestom na cyklochodníku. Regionálna samospráva v Banskobystrickom samosprávnom kraji podporila projekt finančne. Výbornou správou je, že mladým ľuďom nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú a ukázali, ako sa dajú veci meniť k lepšiemu. Nemysleli pritom len na seba, či svoju obec. Urobili kus roboty, ktorej výsledky slúžia doslova každému, kto navštívi prameň a jeho okolie. Mladí ľudia tak prispeli aj k ekonomickému rozvoju okresu a obnove kultúrno-historického dedičstva. Príbeh liečivej vody pokračuje...

Darina Diošiová
regionálna koordinátorka - Banskobystrický kraj
Iuventa - Slovenský inštitút mládeže

Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku