Úspechy žiakov Základnej umeleckej školy v Spišskej Belej v Medzinárodnej detskej výtvarnej súťaži Small Montmartre of Bitola


     Medzinárodná detská výtvarná súťaž Small Montmartre of Bitola má už 36 ročnú tradíciu. Je to významná a v celom svete uznávaná a rešpektovaná inštitúcia. V školskom roku 2016/2017 sa do tejto súťaže zapojilo 275 škôl z 28 krajín sveta. Celkovo bolo zaslaných 9 159 detských prác vyhotovených v rôznych výtvarných technikách.

    Základná umelecká škola Spišská Belá už po tretíkrát (prvýkrát v roku 2013, druhýkrát v roku 2016) získala najvýznamnejšie a najvyššie ocenenie GRAND PRIX a zároveň pozvanie na International children´s colony of fine arts, súťažný plenér, ktorý sa koná každoročne v Bitole v máji aktuálneho roku. Tri žiačky so sprievodom vyučujúcej aj tento rok vycestujú do Macedónska, kde ich už očakávajú organizátori i ďalšie pozvané školy z celého sveta, napr. z Turecka, Bieloruska, Poľska, Rumunska, Bulharska, Ruska, Číny, Malajzie, Thajska, Indie či Egypta.

     Každý deň si študenti rozložia svoje stojany, vyberú farby a štetce a maľbou architektúry, rôznych zákutí a ulíc Bitoly tak budú súťažiť o ďalšie individuálne ceny a reprezentovať Slovenskú Republiku. Hoci je medzinárodná konkurencia obrovská, dievčatám sa aj v minulom roku podarilo získať dve denné víťazstvá.

     O tom, že súťaž má pre žiakov veľký význam do života svedčí aj výpoveď jednej zo žiačok, ktorá je do súťaže aj tento rok pozvaná ako čestný hosť: Anna Božiková. "Keď ZUŠ vyhrala Grand Prix 2016 a ja som sa dozvedela, že sa spolu s dievčatami zúčastníme súťaže Small Montmarte v Bitole, veľmi som sa potešila, pretože som sa v tomto Macedónskom mestečku ocitla už po druhýkrát. Najprv som mala obavy, lebo už z minulého roku som vedela, že konkurencia bude obrovská. Na tomto plenéri som sa naučila viac než len dosť a nabrala som veľa motivácie a chuť zlepšovať sa, posúvať svoje hranice a nikdy neprestávať s tým, čo živí moje srdce. Porástli vo mne ambície a stala som sa odvážnejším človekom. Myslím, že spoznať ľudí z druhého konca sveta bola pre nás veľká česť. Zoznámili sme sa s mladými maliarmi z Číny, Turecka, Ruska, Srbska a iných krajín. Podozvedali sme sa veľa  o ich tradíciách, jedlách, o ich životoch a naviazali sme s nimi kontakty. Zažili sme tam veľa dobrodružstiev, veselých príhod i radosti z víťazstva. Jedným slovom, Small Montmartre bola pre nás škola, ktorá nás za tak krátky čas naučila veľa vecí a priniesla nám veľké množstvo skúseností, ktoré určite využijeme v našich mladých životoch."
 
Macedónsko 1

Macedónsko 2
Skočiť na začiatok stránky