Úspechy žiakov Základnej umeleckej školy v Hnúšti

     V dňoch 27. 4. - 1. 5. 2016 sa v litovskom Klaipéde uskutočnil 3. ročník Medzinárodnej hudobnej olympiády. Slovenskú republiku reprezentovali Lucia Kaločaiová a jej učiteľka hudobnej náuky Mgr. Gabriela Fűssyová zo Základnej umeleckej školy v Hnúšti.

      Medzinárodná hudobná olympiáda vznikla v roku 2012 s cieľom posilniť význam hudby v oblasti kultúry a vo vzdelávaní mladých ľudí podporiť rozvoj medzinárodných kontaktov v oblasti školského hudobného vzdelávania.
    
     Počúvanie hudby a úlohy súvisiace s teóriou, solmizácia a rytmus, spev a vlastná kompozícia pre dve vekové skupiny sú oblasťami, ktoré museli absolvovať účastníci tejto súťaže počas troch dní, aby presvedčili medzinárodnú porotu o svojich zručnostiach a schopnostiach. Súčasťou olympiády je aj spoločný koncert zameraný na ľudovú hudbu zúčastnených krajín a záverečný koncert olympiády.
           
     III. ročníka olympiády sa zúčastnilo 29 súťažiacich dvoch skupín z deviatich krajín (Litva, Lotyšsko, Estónsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Slovensko, Česká republika a Cyprus).
           
     Slovensko sa do olympiády zapojilo prvýkrát. Lucia Kaločaiová zo ZUŠ Hnúšťa si priviezla bronzovú medailu.
           
     Slávnostné ocenenie víťazov a recepcia boli prekrásnou záverečnou pomyselnou bodkou, aj keď najväčšiu radosť mali ocenení žiaci. Víťazmi boli všetci už len preto, že samotná príprava na olympiádu bola náročná a vyžadovala si získať široký prehľad zo sveta hudby.
           
     Gratulujeme ocenenej žiačke a jej učiteľke.

 

Súbory na stiahnutie

Skočiť na začiatok stránky