Úspech na Festivale víťazov Artis 2016 - Petrohrad, Ruská federácia

     Vokálna skupina Iriny Školníkovej, ktorá pôsobí v Základnej umeleckej škole (ďalej len „ZUŠ“) na ul. M. R. Štefánika v Čadci, v zložení Veronika Bystřická, Dominika Rovňanová, Soňa Gaborová, Lenka Lašová a Natália Rotková sa len nedávno vrátila z ruského Petrohradu. Festival víťazov alebo Hlavná cena Artis 2016 volajú aj „festival festivalov“ alebo ,,malý Oskar“. Celý Petrohrad bol presiaknutý tvorivou atmosférou vystúpení mladých nominantov. Na tento festival boli dievčatá ZUŠ v Čadci nominované ako víťazky III. Medzinárodného vokálno-inštrumentálneho festivalu ,,Severná kantáta“, ktorý sa konal v marci 2016 v Petrohrade. Na festivale Artis 2016 bolo celkovo okolo 1 600 účastníkov a vystúpenia nominantov prebiehali vo viacerých koncertných sálach. Vystúpenia prebiehali v štyroch nomináciách - ,,vokál“, ,,tanec“, ,,divadlo“ a ,,výtvarné umenie“. Avšak len jeden z nominantov získal titul ,,najlepší“. Výkony mladých umelcov hodnotili poprední ruskí umelci. Napríklad, vystúpenia v nominácii ,,tanec“ hodnotil aj Alexej Jagudin, bývalý olympijský víťaz v krasokorčuľovaní. Odmenou pre všetkých účastníkov boli vystúpenia uznávaných ruských umelcov.

     Nie je to klasická vokálna súťaž, kde sú speváci rozdelení na vekové kategórii a podľa žánrov. V nominácii ,,vokál“ sa vedľa seba predstavili účastníci rôzneho veku a rôznych žánrov: ľudový vokál, akademický vokál a estrádny vokál. Celkovo boli udelené tri ceny ,,najlepší spevák/speváčka“, ,,najlepšie dueto/trio“ a ,,najlepší kolektív“ (od kvarteta až po spevácke zbory).
V kategórii ,,najlepší kolektív“ sa predstavilo aj naše vokálne kvarteto. Za interpretáciu ruskej piesne ,,V gornice“, ktorú spievali v ruštine, dievčatám poďakoval osobne aj riaditeľ festivalu Ruslan Lukičev. Na slávnostnom vyhodnotení, ktoré sa konalo v historickej budove Peterburgského Musischole v úvode v krátkej video ukážke boli predstavení najvýraznejší nominanti, kde sa dostali aj naše dievčatá. V kategórii ,,najlepší kolektív“ zvíťazil spevácky zbor, ktorý pôsobí pri hudobnej škole zameranej na zborový spev. Ďalšiemu zboru bol udelený Diplom za prvé miesto.

     V kategórii ,,najlepší spevák/speváčka“ sa celkom predstavilo 91 účastníkov. Tu sa predstavili Natália Rotková a Lenka Lašová. Za interpretáciu piesne ,,Listen“ od Beyonce si Natalka, napriek pretrvávajúcej chorobe vyslúžila veľký potlesk od samotnej poroty, členovia ktorej tlieskali postojačky.
Lenka Lašova sa zaslúžene umiestnila na prvom mieste. Predstavila sa piesňami ,,Hopelessly“ a ,,Teď kráľovnou jsem ja“. Okrem toho bola vyhlásená ako najlepšia speváčka festivalov sezóny, ktoré sa konali v Petrohrade. Celkom v kategórii ,,najlepší spevák/speváčka“ boli udelené len dve ocenenia.

     Fotografie dievčat boli ihneď umiestnené na webovej stránke usporiadateľov. Niet sa čo diviť, naozaj boli perfektné a krásne. Pre tento festival si ušili aj nové kostýmy, v ktorých boli očarujúce. Aj tento krát mali čo oslavovať. Podobne ako v marci oslávili v Petrohrade Veľkú noc, tak tento krát Mikuláša. Pohostili svojich súperov slovenskými cukrovinkami, ktoré nakúpila na cestu aj pani riaditeľka ZUŠ Mgr. Dagmar Šamajová. O vybavovanie  oficiálnych dokladov na cestu sa postarala zástupkyňa riaditeľky ZUS Mgr. Slavomíra Filová.

     Okrem dôstojnej reprezentácii Slovenska, dievčatá získali nové priateľstva a skúsenosti. Pre pedagógov boli zorganizované odborné semináre a workshopy, kde sa ako lektori predstavili významní ruskí umelci. Organizátori financovali aj značnú časť (cca. dve tretiny) nákladov na ubytovanie. Postarali sa aj o organizáciu programu na voľný čas. Najviac sa dievčatám páčila návšteva cárskeho Michajlovského divadla, kde si v posledný deň pozreli balet ,,Spiaca krásavica“ na hudbu P. Čajkovského.

     Lenke Lašovej a všetkým dievčatám prajeme veľa ďalších úspechov! Prezentovali súdržnosť a vyvinuli obrovské úsilie pri príprave na účasť na festivale. Poďakovanie patrí rodičom dievčat, bez ktorých by sa táto cesta neuskutočnila. Touto cestou chceme poďakovať všetkým, ktorí ste nám držali palce! Osobitne chceme poďakovať projektovej manažérke Domu kultúry v Čadci Mgr. Veronike Strýčkovej za pomoc pri vypracovaní a vybavovaní projektu na získanie financií pre dievčatá na túto cestu.

     Táto cesta sa mohla uskutočniť vďaka podpore verejných zdrojov z FONDU NA PODPORU UMENIA. Poďakovanie patrí aj Žilinskému samosprávnemu kraju, Mestu Čadca, Kysuckej kultúrnej nadácii a všetkým, ktorí nám pomohli s realizáciou tejto cesty!

     Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky gratuluje oceneným žiačkam, vedúcej vokálneho súboru Mgr. Irine Školníkovej a vedeniu ZUŠ na ul. M. R. Štefánika v Čadci.

Vokálne-kvarteto

Súbory na stiahnutie

Skočiť na začiatok stránky