Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Stromová 1, 813 30
Bratislava
Tel. +421 2/59374111
e-mail: info@minedu.sk

Osemročné gymnáziá v Bratislave budú môcť prijať viac ako päť percent žiakov

     Osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji budú môcť v novom školskom roku 2018/2019 prijať do 1. ročníka 10 % žiakov z populačného ročníka. Rozhodli o tom včera poslanci NR SR, a to prijatím poslaneckého návrhu k novele školského zákona, ktorej autormi sú poslanci za SNS Eva Smolíková, Andrej Danko, Tibora Bernaťák a Tibor Jančula. Za návrh zahlasovalo 126 poslancov, 14 sa zdržali hlasovania zo 140 prítomných.
     Dôvodom úpravy kvóra pre počet prijímaných žiakov do osemročných gymnázií zo súčasných päť percent na desať boli problémy, ktoré avizovali zriaďovatelia tohto druhu škôl v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt. Súvisí to predovšetkým s vysokým podielom žiakov zo širšieho okolia dochádzajúcich za vzdelaním do hlavného mesta. Pri schválení výnimky pre Bratislavský kraj však boli vzaté do úvahy aj ich výsledky dosiahnuté v tohtoročnom celonárodnom Testovaní 5.  
     Pozmeňovací poslanecký návrh obsahuje zároveň ustanovenie o vyradení tých škôl z 10 % kvóty, na ktorých sa vykonáva overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania. Dôvodom je skutočnosť, že prijatie týchto žiakov sa uskutočňuje na základe talentovej skúšky alebo súčasťou prijímacieho konania je aj psychodiagnostické vyšetrenie na preukázanie všeobecného intelektového nadania v zmysle školského zákona.
     Vzhľadom na to, že pozmeňovací návrh zákona rieši situáciu s kvótami iba čiastkovo,  a to iba na jeden školský rok a konkrétne pre Bratislavský kraj, ministerstvo školstva chce fungovanie osemročných gymnázií komplexne upraviť v novele školského zákona s účinnosťou od 1. septembra 2018.
     Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová v tejto súvislosti uviedla, že: „Ide o prvý systémový návrh riešenia po 10 rokoch, ktoré sa rôznymi postupmi odkladalo. Rezort školstva navrhuje ďalšie systémové kroky. Jedným z nich je „malá“ novela školského zákona, ktorá sa zameria na prechod kompetencii školských odborov pod gesciu ministerstva školstva. Na Slovensku chceme do budúcnosti budovať inkluzívny systém, obmedziť elitný systém škôl a prostredníctvom Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania vybudovať systém, ktorý prispeje k systému inklúzie.“
 
     
     Osemročné gymnáziá vznikli ako výberové školy pre najnadanejších žiakov. Štúdium na nich  umožňuje žiakom, aby študovali v homogénnych triedach a rozvíjali tak svoje schopnosti zamerané na určitú špecifickú oblasť vzdelávania, napr. matematiku, prírodné vedy, informatiku či cudzie jazyky.
     Spomínaná 5 % hranica prijímaných žiakov do prvých ročníkov osemročných gymnázií bola ustanovená zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nadobudol účinnosť 1. 9. 2008, teda pred desiatimi rokmi. Dôvodom bol veľký odliv najlepších žiakov v danom ročníku zo základných škôl, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo na kvalite vzdelávacieho systému ako celku. Dokumentujú to aj v posledných rokoch preukazované výsledky externej časti maturitných skúšok žiakov v osemročných gymnáziách, ktoré nie sú významne lepšie oproti výsledkom ich rovesníkov v štvorročných gymnáziách. Odchod veľkého počtu detí na osemročné gymnáziá nám vyčítala aj OECD, podľa ktorej dochádzalo k selekcii žiakov v príliš  ranom veku.
     Zámerom príslušného ustanovenia zákona nebolo likvidovať osemročné gymnáziá, ale postupne ich regulovať tak, aby do týchto škôl boli naozaj prijímaní len tí najnadanejší žiaci základných škôl.
     Kompetencie na prideľovanie tried pre osemročné gymnáziá majú jednotlivé odbory školstva okresných úradov v sídle kraja, ktoré patria pod Ministerstvo vnútra SR. Ministerstvo školstva vystupuje v tejto oblasti ako odvolací orgán.

Foto: TASR

 

Facebook Zdieľať