» Aktuality » Grantový program – Návrat domov

Grantový program – Návrat domov

07.05.2015
Grantový program – Návrat domov
     Štát bude finančne motivovať absolventov vysokých škôl v zahraničí či odborníkov, ktorí pôsobia v cudzine, aby sa vrátili späť na Slovensko. Ministerstvo školstva v spolupráci s rezortom financií spúšťa projekt s názvom Návrat domov. Na jeho realizáciu je vyčlenených ročne jeden milión eur na obdobie rokov 2015 až 2018.
     "Ide o štipendijný program pre ľudí, ktorí majú záujem o návrat do Slovenskej republiky," uviedol dnes minister školstva Juraj Draxler. Tí, ktorí vyštudovali prestížnu univerzitu, majú menej ako 30 rokov a nikdy nepodnikali na Slovensku a ani tu v posledných troch rokoch nepracovali, budú motivovaní pre návrat na Slovensko sumou 10 000 Eur. Slováci, ktorí pracujú na vedúcej pozícii v zahraničí viac ako 10 rokov, budú motivovaní sumou 50 000 Eur.
      Peniaze im majú poslúžiť napríklad na náklady spojené s presťahovaním či na kompenzáciu nefinančných nákladov ako prerušenie sociálnych väzieb v prípade presťahovania sa na Slovensko.
      Ministerstvo počíta, že v prvej vlne by sa na Slovensko mohlo vrátiť približne 50 ľudí ročne v prvej kategórii. V prípade ľudí s dlhoročnou praxou by to bolo iba niekoľko jednotlivcov.
      Podľa ministra Draxlera ide o dôležitý signál, že Slovensko má záujem o takýchto ľudí. "Tento program má byť jeden z kamienkov celkovej mozaiky. Je jasné, že jednotlivec sa nerozhodne pre návrat len na základe tejto schémy, ale je to dôležitý signál, že máme záujem o ľudí, aby sa vrátili," dodal s tým, že rezort školstva bude pracovať aj na ďalších podporných programoch.
      Štát si od návratu odborníkov sľubuje, že budú svoje skúsenosti využívať na skvalitnenie verejných služieb, vedy, výskumu či vysokoškolského vzdelávania. "Sme presvedčení o tom, že vynaloženie verejných prostriedkov na takýto účel má význam, pretože každý takýto človek, ktorý sa vráti domov, bude tu tvoriť hodnoty," dodal minister financií Peter Kažimír.
      Grantová schéma by mala byť schválená vládou v júni tohto roka.

Zdroj: TASR