Navigácia

Príprava na krízové udalosti

Príprava na krízovú udalosť je kľúčová pre zaistenie efektívnej a rýchlej reakcie pri ochrane detí, žiakov a zamestnancov školy. Dobre pripravené plány a pravidelné cvičenia prispievajú ku kontrole nad situáciou a zároveň posilňujú bezpečné prostredie. V tejto sekcii nájdete informácie k plánu evakuácie, krízovému intervenčnému plánu pre riaditeľov a zamestnancov školy a prehľad legislatívy.

Riaditeľ školy má kľúčovú úlohu pri príprave na krízové udalosti a vypracovaní dokumentov na ochranu detí, žiakov, zamestnancov a majetku školy. Vypracovanie dokumentácie civilnej ochrany zabezpečuje jasné a zrozumiteľné pokyny pre efektívnu reakciu na krízové udalosti. Riaditeľ zároveň koordinuje všetky potrebné postupy počas krízovej udalosti a prijíma rozhodnutia, ktoré minimalizujú riziká a znižujú dopady. Dôkladná príprava preto výrazne zvyšuje bezpečnosť a pripravenosť školy na zvládanie neočakávaných situácií. 

Plán evakuácie 

Každá škola je povinná vypracovať plán evakuácie, na základe ktorého bude postupovať v situácii, ktorá si vyžaduje evakuáciu. Za plánovanie, riadenie a kontrolu tohto procesu zodpovedá riaditeľ. 

Evakuácia sa vyhlasuje na základe vzniku mimoriadnej udalosti a v škole ju vyhlasuje riaditeľ, ktorý o tejto situácii bezodkladne informuje obec. 

Pre vypracovanie evakuačného plánu je potrebná analýza územia, ktorú na požiadanie vypracuje okresný úrad. Ministerstvo školstva vydalo metodické usmernenie č. 65/2015, ktoré upravuje postup pre plánovanie a zabezpečenie evakuácie detí, žiakov a zamestnancov školy. Plán evakuácie je potrebné každoročne aktualizovať. 

Plán evakuácie by mal obsahovať

  • Grafický plán evakuácie 
  • Pokyny kto je za čo zodpovedný a aké materiálne a technické zabezpečenie je potrebné na evakuáciu 
  • Prehľad počtu evakuovaných žiakov a ostatných osôb 
  • Prehľad materiálu, techniky a prostriedkov, ktoré je tiež potrebné presunúť 
  • Ako sa postupuje pri organizovanom opúšťaní školy a presune na bezpečné miesto 
  • Zoznam kontaktov v čase evakuácie pre rýchlu a efektívnu komunikáciu 
  • Dokumenty pre evakuačnú komisiu, správy a hlásenia o evakuácii 

Zamestnancov školy oboznámte s postupmi pri krízových udalostiach a plánom evakuácie.

Pravidelné cvičenia plánu evakuácie 

Pravidelný nácvik evakuácie zaisťuje, že všetci vedia, čo majú robiť, čím sa znižuje reakčný čas a minimalizuje panika. Pravidelný tréning udržiava zamestnancov, deti a žiakov informovaných o postupoch evakuácie a bezpečnostných opatreniach. Zároveň, cvičenia budujú pocit kontroly a znižujú stres a psychickú záťaž.  

Krízový intervenčný plán 

Krízové udalosti môžu mať traumatizujúci dopad na deti a žiakov. Preto je dôležité, aby každá škola mala vypracovaný krízový intervenčný plán, ktorý zabezpečí zmiernenie negatívnych dopadov na žiakov po krízovej udalosti. Potrebu zaistenia ochrany pred sociálnopatologickými javmi zdôrazňuje školský zákon v ustanovení § 153 o školskom poriadku. Úlohou riaditeľa školy je takýto plán vypracovať, pripraviť odborný personál školy na jeho používanie a koordinovať krízovú intervenciu v čase potreby. 

Úlohou krízového intervenčného plánu školy je

  • určiť jasný postup kto, čo, kedy a ako má robiť pri krízovej udalosti, 
  • zabrániť prehĺbeniu vzniknutej krízovej situácie, 
  • zmierniť negatívne dopady na deti a žiakov,  
  • pomáhať budovať dôveru v školu ako bezpečnej inštitúcie. 

Krízový intervenčný plán môže byť spracovaný ako samostatný interný dokument školy, napríklad ako smernica.  

Krízový intervenčný plán by mal obsahovať

  • Výpis krízových udalostí, ktoré si môžu vyžadovať krízovú intervenciu, napr. strata blízkej osoby, násilie, šikana, pandémia, prírodné katastrofy, násilný útok a pod.
  • Povinnosti riaditeľa, pedagogických a odborných zamestnancov  
  • Spôsoby poskytovania krízovej intervencie  
  • Zoznam poskytovateľov krízovej intervencie (školský psychológ, odborní zamestnanci školy, školský podporný tím, zariadenie poradenstva a prevencie a ďalší poskytovatelia krízovej intervencie)
  • Ako predchádzať krízovým javom
  • Kontakty na ďalších poskytovateľov krízovej intervencie a iných relevantných aktérov

Užitočné odkazy: 

Metodické usmernenie pre CPPPaP a CŠPP ku krízovej intervencii a prevencii rizikového správania (radikalizácia, šikanovanie) –  súbor podporných materiálov, ktoré je možné využiť pri realizácii odbornej činnosti v školách, poradenských zariadeniach v súvislosti s krízovou intervenciou. 

Krízová intervencia – krízová intervencia v školskom prostredí je odborná pomoc a podpora pri zvládaní dopadov krízovej udalosti. Cieľom je zaistenie psychologického bezpečia a posilnenia zvládacích a adaptačných mechanizmov.

Pedagogickí a odborní zamestnanci zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri zvládaní krízových udalostí. Budete tí, ktorí budú deti a žiakov koordinovať a v prípade potreby upokojovať. Preto sa pre rýchlu a adekvátnu reakciu dôkladne odoznámte s postupmi pri krízových udalostiach a plánom evakuácie. Tieto informácie vám poskytne vedenie školy.

Okrem toho je dôležité deťom a žiakom poskytnúť prvú psychosociálnu pomoc a pomôcť im vyrovnať sa s potenciálnou traumou spôsobeniu krízovou udalosťou. Oboznámte sa so zásadami psychosociálnej prvej pomoci, aby ste vedeli pracovať s deťmi a žiakmi už počas krízovej udalosti. Metodické príručky a ďalšie materiály nájdete v sekcii Prvá psychosociálna pomoc

Užitočné odkazy

Krízová intervencia – Krízová intervencia v školskom prostredí je odborná pomoc a podpora pri zvládaní dopadov krízovej udalosti. Cieľom je zaistenie psychologického bezpečia a posilnenia zvládacích a adaptačných mechanizmov. 

Zákon č. 245/2008 Z. z. Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov – Školský zákon v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia vo výchove a vzdelávaní upravuje povinnosť škôl a školských zariadení zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí a žiakov. 

Metodické usmernenie č. 65/2015 pre plánovanie a zabezpečovanie evakuácie v školách a školských zariadeniach v Slovenskej republike – Metodické usmernenie upravuje postup pri plánovaní a zabezpečovaní evakuácie školy. 

Vyhláška 24/2022 Z. z. MŠVVaM SR o zariadeniach poradenstva a prevencie – Centrá poradenstva a prevencie môžu poskytovať psychologickú pomoc deťom, pedagogickým a odborným zamestnancom školy okrem iného aj v prípade, že krízová situácia alebo evakuácia má traumatizujúce následky. 

Zákon NR SR č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov – Zákon definuje mimoriadnu udalosť a mimoriadnu situáciu, upravuje podmienky na ochranu života, zdravia a majetku pred následkami mimoriadnych udalostí a ustanovuje práva a povinnosti škôl ako právnických osôb pri zabezpečovaní civilnej ochrany. 

Zákon č. 387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov – Zákon definuje krízovú situáciu, upravuje riadenie štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu, ustanovuje práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb pri príprave na krízové situácie mimo času vojny a vojnového stavu. 

Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu – Ústavný zákon upravuje bezpečnosť štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu a stanovuje právomoci a povinnosti orgánov verejnej moci, právnických osôb a fyzických osôb. 

Skočiť na začiatok stránky