» Aktuality » Zajtra sa uskutoční tlačová konferencia MŠVVaŠ SR o medzinárodnom vedeckom podujatí

Zajtra sa uskutoční tlačová konferencia MŠVVaŠ SR o medzinárodnom vedeckom podujatí

27.01.2011

     Viete, čo je synchrotrónové žiarenie? Ako môže pomôcť ľudstvu jeho poznanie?
     Jeho jedinečné vlastnosti nám umožnia odpovedať na otázky, či vieme zabrániť snehovým lavínam alebo či UV filtre slnečných okuliarov chránia dostatočne náš zrak. Zároveň tento zdroj svetla môže v medicíne poslúžiť na precízne zobrazenie ľudského tela, pričom je schopné odhaliť aj postupujúce rednutie kostí.
     Nielen na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky Vám odpovieme na tlačovej konferencii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), ktorá sa uskutoční v piatok 28. januára 2011 o 10.00 h v budove Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI). O využití tohto fenoménu, ako aj o medzinárodnej Zimnej škole synchrotrónového žiarenia 2011, budú informovať predstavitelia MŠVVaŠ SR pod vedením vedúceho služobného úradu Ing. Miroslava Siváčka, MBA, zástupcovia sekcie vedy a techniky MŠVVaŠ SR a popredný vedec prof. Ing. Marcel Miglierini, DrSc.. Okrem toho Vám sprostredkujeme internetové linky, z ktorých si budete vedieť stiahnuť fotografie a videá synchrotrónového žiarenia.
     Medzinárodná Zimná škola synchrotrónového žiarenia 2011 sa bude konať na Slovensku, a to v Liptovskom Jáne, už budúci týždeň od 31. januára do 4. februára 2011. Zúčastnia sa na nej predovšetkým mladí vedeckí pracovníci a doktorandi z 10 krajín sveta (Švédsko, Švajčiarsko, Francúzsko, USA, atď.).
     Slovenskí vedecko-výskumní pracovníci získali prístup ku zdroju synchrotrónového žiarenia v roku 2008, a to v medzinárodnom vedeckom centre European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) so sídlom vo francúzskom Grenoble (www.esrf.eu), ktorý je jedným z troch zariadení svojho druhu na svete (USA, Japonsko, Európa). Stalo sa tak prostredníctvom konzorcia CENTRALSYNC, ktoré združuje ČR, SR a Maďarsko. V súčasnosti je Slovensko predsedajúcou krajinou tohto konzorcia. Predsedom výkonného výboru je prof. Ing. Marcel Miglierini, DrSc. zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Miesto a čas TK: CVTI SR, konferenčná miestnosť na 2. posch., Lamačská cesta 8/A, Patrónka, Bratislava, o 10.00 h.