» Aktuality » Z medzinárodných predmetových súťaži doniesli slovenskí žiaci 44 medailí

Z medzinárodných predmetových súťaži doniesli slovenskí žiaci 44 medailí

04.11.2011

     Spolu osem zlatých, 24 strieborných a 12 bronzových medailí získali v školskom roku 2010/2011 naši žiaci na 15 medzinárodných predmetových olympiádach a ďalších súťažiach. Celkový počet získaných medailí je s minulým rokom takmer rovnaký. V  tomto roku však slovenskí žiaci, získali o sedem zlatých medailí viac. Ďalšie cenné kovy majú šancu doniesť z Medzinárodnej olympiády mladých vedcov, ktorá sa bude  konať v Juhoafrickej republike v decembri 2011.
    Zatiaľ najúspešnejšie si počínali slovenskí zástupcovia na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Bangkoku v Thajsku (júl 2011), kde v konkurencii 393 súťažiacich z 85 krajín sveta získali tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Zlato tam získali Jakub Šafín (Gymnázium, P. Horova, Masarykova 1, Michalovce), Jan Pulman (Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava) a Jakub Kocák (Gymnázium L. Svobodu,  Komenského 4, Humenné). 
    Ďalšiu zlatú medailu ziskal Matej Večerík (Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Teplická 7,  Bratislava) na Stredoeurópskej olympiáde v informatike v Poľsku a družstvo SR „A" na Olympiáde Európskej únie v prírodných vedách organizovanej v Českej republike.
    Úspešnými žiakmi boli tiež Matej Balog z Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave, ktorý sa zúčastnil Medzinárodnej fyzikálnej olympiády (strieborná medaila) a Medzinárodnej olympiády v informatike (strieborná medaila) a Marián Horňák z Gymnázia na Párovskej ulici v Nitre, ktorý bol úspešný v Stredoeurópskej olympiáde v informatike (strieborná medaila), v Medzinárodnej matematickej olympiáde (čestné uznanie) a v Medzinárodnej informatickej olympiáde (čestné uznanie).
   Celkom sa medzinárodných predmetových olympiád a ďalších súťaží v školskom roku 2010/2011  zúčastnilo 62 žiakov a 38 dospelých na 15 medzinárodných predmetovych olympiádach a súťažiach z čoho 10 bolo určených pre jednotlivcov a päť pre tímy.

Bratislava 4. november 2011