» Aktuality » VRÁBLE: Miba predstavila fungovanie duálneho systému vzdelávania v praxi

VRÁBLE: Miba predstavila fungovanie duálneho systému vzdelávania v praxi

13.01.2015
VRÁBLE: Miba predstavila fungovanie duálneho systému vzdelávania v praxi
     Reálne fungovanie systému duálneho vzdelávania v praxi predstavili dnes vo Vrábľoch zástupcovia spoločnosti Miba Steeltec, s.r.o. Spoločnosť v spolupráci s Hospodárskou komorou Rakúska, ďalšími regionálnymi firmami a Strednou odbornou školou technickou v Zlatých Moravciach rozbehla od septembra minulého roka pilotný projekt duálneho vzdelávania. V odbore CNC programátor sa na svoje budúce povolanie pripravuje 33 študentov, z toho samotná Miba má kontraktom zaviazaných osem študentov a ďalších troch vychováva pre ďalšiu vrábeľskú firmu Švec a spol.
     Podľa informácie riaditeľa spoločnosti Petra Chudobu investovala Miba doteraz zhruba 70.000 eur do vybavenia a zariadenia priestorov a školiacich miestností. Počas štyroch rokov štúdia vyčíslila firma náklady na jedného žiaka na 6000 až 8000 eur. „Náklady na prevzdelanie netechnického pracovníka vychádzajú počas dvoch rokov až na sumu 30.000 eur,“ skonštatoval Chudoba.
     Minister školstva Juraj Draxler dnes v priestoroch firmy pripomenul, že kvalitný systém odbornej prípravy sme na Slovensku mali už v minulosti. „Ale predsa len ten model bol vytvorený pre potreby centrálneho plánovania hospodárstva a bol trochu iný, ako je model duálneho vzdelávania v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku, ktorým sme sa inšpirovali,“ povedal. Podľa jeho slov v týchto krajinách je dôležitá úloha zamestnávateľských zväzov a združení, ktoré sa spolupodieľajú na vytváraní učebných programov, certifikácii školiteľov a pracovísk. „Budeme sa musieť učiť navzájom medzi sebou komunikovať, aby sme vedeli dotvárať naozaj moderný flexibilný duálny systém vzdelávania, aby mal žiak prístup k najmodernejším technológiám a aby sa okamžite po skončení výučby vedel zapojiť do praxe.“
     Rakúska spoločnosť Miba v súčasnosti zamestnáva v 21 závodoch v 12 krajinách sveta zhruba 5000 ľudí. Jej ročný obrat dosahuje 700 miliónov eur. Na Slovensku pôsobí od roku 2007, má dva závody - v Dolnom Kubíne a vo Vrábľoch. V Dolnom Kubíne firma zamestnáva 713 pracovníkov, vo Vrábľoch 520 pracovníkov, ktorí vyrábajú oceľové lamely pre priemysel výroby stavebných strojov, automobilový a letecký priemysel. Do roku 2020 plánuje závod vo Vrábľoch zvýšiť počet zamestnancov o 20 percent. „Predpokladáme, že tento počet si už dokážeme pokryť práve absolventmi duálneho vzdelávania,“ skonštatoval Chudoba. V obchodnom roku 2014/2015 dosiahol obrat slovenských závodov 105 miliónov eur, kompletnú produkciu firma exportovala. Výška investícií počas pôsobenia spoločnosti na Slovensku dosiahla doteraz 60 miliónov eur.

Zdroj: TASR

 
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler, veľvyslanec Rakúska v SR Helfried Carl a obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva Patrick Sagmeister.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ju...
Sprava: Peter Chudoba, výkonný riaditeľ Miba Steeltec a Wolfgang Litzlbauer, podpredseda správnej rady CEO Miba Bearing Group & Miba Friction Group.
Sprava: Peter Chudoba, výkonný riaditeľ Miba St...