» Aktuality » Vodní slalomári v NŠC pred odchodom na MSJ a U23 do Brazílie

Vodní slalomári v NŠC pred odchodom na MSJ a U23 do Brazílie

10.04.2015
Vodní slalomári v NŠC pred odchodom na MSJ a U23 do Brazílie
     Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode (SZKDV) a Národné športové centrum (NŠC) vyprevadili tento týždeň mládežníckych vodných slalomárov na majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov, ktoré sa uskutočnia od 22. do 26. apríla 2015 v brazílskom Foz do Iguacu.
     Na vrcholnom mládežníckom podujatí sa predstaví 19 slovenských lodí, pričom do dejiska šampionátu sa vybrali už v stredu, dva týždne pred štartom pretekov. „Je potrebné, aby sa športovci aklimatizovali a mali dostatočný čas pripraviť sa na najdôležitejšie preteky roka. Už druhý rok po sebe je mládežnícky vrchol sezóny na jar, v čase netypickom pre Európanov. Keďže v našich klimatických podmienkach je veľmi zložité zabezpečiť v zime prípravu na vode, absolvovali naši mládežníci od konca januára dva niekoľkotýždňové tréningové kempy v Spojených arabských emirátoch,“ uviedol generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič.
     Zabezpečiť 25-člennú výpravu vrcholových pretekárov a podporného tímu je zložité nielen logisticky, ale aj finančne. Celkové náklady na MS sa pohybujú vo výške 90-tisíc eur.
     Prvýkrát v histórii najúspešnejšieho slovenského športu budú kompletné náklady účasti na MS mládežníkov plne financované Slovenským zväzom kanoistiky na divokej vode. „Ešte minulý rok si takmer polovica mládežníckych reprezentantov svoju účasť na majstrovstvách sveta doplácala z vlastných zdrojov, alebo im to uhrádzali ich rodičia. Ak sa niektoré z detí dostanú na takú vysokú výkonnostnú úroveň, že môžu štartovať na majstrovstvách sveta, je povinnosťou športových funkcionárov zariadiť všetko tak, aby samotná štátna reprezentácia finančne nezaťažovala rodiny našich mládežníckych talentov, “ zdôraznil Richard Galovič.
     Vodných slalomárov vypravil do Brazílie aj riaditeľ Národného športového centra Boris Čavajda. „Som rád, že môžem skonštatovať, že viacerí reprezentanti sú členovia NŠC. Verím, že zo strany nášho mládežníckeho centra, dostali v príprave všetko čo potrebovali, a že to potvrdia svojimi výkonmi na najdôležitejšom podujatí sezóny,“ konštatoval Čavajda.
     Pri predsúťažných ambíciách boli členovia výpravy zdržanliví. „Budeme spokojní, keď výsledky preukážu, že krivka rastu výkonnosti našich športovcov naďalej stúpa. Ak športovci výkonmi preukážu, že za rok sa posunuli opäť o krok bližšie k absolútnej elite, vydajú zo seba všetko natrénované a budú mať aj kúsok šťastia, verím že opäť rozšírime našu medailovú zbierku, “ poznamenal Richard Galovič.
     O čosi konkrétnejší bol šéftréner mládeže Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Peter Cibák mladší. „Opierame sa predovšetkým o juniorskú reprezentáciu. Vlani nám do kategórie dospelých prešli všetci majstri sveta, preto budem rád za každú jednu finálovú účasť a reálny boj o medaily,“ podotkol šéftréner.

Foto: SZKDV